Yanık yarası infeksiyonlarının mikrobiyolojik değerlendirilmesi
The microbiological evaluation of burn wound infections
- Tez No: 118410
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN MAMAL TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi' ndeki Yanık Ünitesi' nde 21 Mart-2 Temmuz 2001 ve 17 Ocak- 19 Temmuz 2002 tarihleri arasında yatan yaşlan 0-50 yaş arası 55 hasta ile yapıldı. Yanık yarasından alınan biyopsi ve sürüntü örneklerinin incelenmesinde; birinci kültürlerin sürüntü ve biyopsi örneklerinin toplam bakteri sayısı bakımından karşılaştırılmasında p= 0.0569, ikinci kültürlerin karşılaştırılmasında p=0.6742, üçüncü kültürlerin karşılaştırılmasında p=0.6772 bulundu. İstatistiksel olarak toplam bakteri sayımı bakımından anlamlı bir fark olmadığı görüldü. 55 hastanın sürüntü incelemelerinin birinci kültürlerinde %32 oranında S. aureus en çok üreyen bakteri olarak görülmüş bunu %14.5 oranı ile E.faecalis takip etmiştir. İkinci kültürlerde ilk sırada %58 oranında S. aureus, ikinci sırada % 34 oranında P. aeruginosa görülmüştür. Üçüncü kültürlerde %71 oranıyla S. aureus ilk sırada görülmüş, bunu %39 oranında P. aeruginosa izlemiştir. Dördüncü kültürlerde %92 oranında S. aureus ilk sırada iken, bunu %48 oranında P. aeruginosa izlemiştir. 15 hastadan hem biyopsi hemde sürüntü örneği alındı. Biyopsi örneklerinin birinci kültürlerinde %33.3 oranıyla S. aureus ilk sırada görülmüş, bunu % 26.6. oranıyla P. aeruginosa ve %20 oranıyla E.faecalis izlemiştir. İkinci kültürlerde % 60 oranında P. aeruginosa ilk sırada görülmüş, bunu ikinci sırada % 46 oranıyla S. aureus izlemiştir. Üçüncü kültürlerde % 80 oranında P. aeruginosa ilk sırada, % 60 oranıyla S. aureus ikinci sırada görülmüştür. Sürüntü örneklerinin birinci kültürlerinde % 40 oranıyla S. aureus ilk sırada görülmüş, bunu % 33.3 oranıyla P. aeruginosa ve % 26.6 oranıyla E.faecalis izlemiştir. İkinci kültürlerinde % 69.2 oranıyla P. aeruginosa ilk sırada görülmüş, bunu ikinci sırada % 38.4 oranıyla S. aureus izlemiştir. Üçüncü kültürlerinde % 77.7 oranıyla P. aeruginosa birinci sırada, % 55.5 oranıyla S. aureus ikinci sırada görülmüştür. Dördüncü kültürlerde % 85.7 oranıyla S. aureus birinci sırada, % 57.1 oranıyla P. aeruginosa ikinci sırada görülmüştür.İncelediğimiz örneklerde beş hastada toplam yedi köken anaerop bakteri ürediği görüldü. Bunlardan birinci hastanın hem biyopsi hem de sürüntü incelemelerinin birinci kültürlerinde Fusobacterium nucleatum üredi. Bundan sonraki anaerop bakteri üreyen hastalar sadece sürüntü kültürü aldığımız hastalardı. İkinci hastanın ikinci sürüntü kültüründe Bifidobacterium adolescentis, üçüncü hastanın birinci sürüntü kültüründe Bifidobacterium adolescentis, dördüncü hastanın ikinci sürüntü kültüründe Clostridium sporogenes ve beşinci hastanın ikinci ve üçüncü sürüntü kültürlerinde Clostridium sporogenes üredi. Dört hastanın kültürlerinde Candida türü mantar üredi. Bunlardan birinci hastanın ikinci sürüntü kültüründe Candida albicans üredi. Biyopsi kültüründe ise Candida üremesi olmadı. Bundan sonraki Candida üreyen hastalar sadece sürüntü kültürü aldığımız hastalardı. İkinci hastanın ikinci sürüntü kültüründe Candida albicans, üçüncü hastanın dördüncü sürüntü kültüründe Candida türü ve dördüncü hastanın üçüncü sürüntü kültüründe Candida türü mantar üredi. İncelediğimiz kültürlerde etkenlerin genel olarak dağılımına bakıldığında aerop ve fakültatif anaerop bakteriler %92.7, anaerop bakteriler %9, Candida'lar %7.2 oranında idi. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed on 55 patients, with an age range of 0 to 50, hospitalized in the Burn Unit of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty between 21st March-2snd July 2001 and 17th January- 19,h July 2002. In the examination of the biopsy and swab materials, taken from the burn wounds, after comparing the total bacteria number of first culture's swab material and biopsy materials, p was found 0.0569, for the second cultures 0.6742, and for the third 0.6772. Statistically a significant difference was not found for total bacteria number. In the examination of 55 patient's swab material in the first culture S. aureus was the bacteria grown in the largest amount whit a percentage of 32% and E.faecalis followed whit a percentage of 14.5%. In the examination of of second cultures. S. aureus was the leading with a percentage of 58%, P. aeruginosa was the second with 34%. In third cultures S. aureus was grown in the largest amount with a percentage of 71%, P. aeruginosa followed with 39%. In fourth cultures, S. aureus was in the first place with a rate of 92%, P. aeruginosa was in the second 48%. Both biopsy and swab materials was taken from 1 5 patients. In the first cultures of biopsy materials 5". aureus was the leading bacteria with a percentage of 33.3%, P. aeruginosa followed as 26.6% and E.faecalis was the third with a rate of 2 1 %. In the second cultures P. aeruginosa was the first bacteria with 60%, S. aureus was the second with 46%. In the examination of the third cultures, P. aeruginosa was the first with 80% and S. aureus was the second with a percentage of 60%. In the first cultures of swab material, S. aureus was the leading with a percentage of 40%, P. aeruginosa with a rate of 33.4% and E.faecalis with a rate of 26.6% followed. In the second cultures, P. aeruginosa was the leading bacteria with a percentage of 69.2%, S. aureus followed in the second place with a rate of 38.4%. In the third cultures P. aeruginosa was the first with 77.7%, S. aureus was the second with 55.5%. In the 75fourth cultures S. aureus was the leading with a percentage of 85.7%, P. aeruginosa was the second with 57.1%. In the materials taken from 5 patients, a total of 7 anaerobic bacteria strains were found. From these in both swab material and biopsy specimen cultures, of the first patients, Fusobacterium nucleatum was grown in the first cultures. The other patients with a positive culture of anaerobic bacteria were the ones, from whom only swab material were taken. In the second swab material from the second patient, and in third patient's second swab culture. Bifidobacterium adolescentis, in fourt patient's second swab cultures and in the fifth patient's second and third swab cultures Clostridium sporogenes was grown. Fungi of Candida species was grown in four patient's cultures. From these in the second swab material culture of the first patient, Candida albicans was grown. Canidida was not found in biopsy cultures. The other patients with Candida were the ones we took only swab material. In the second patients second swab material culture, Candida albicans, in the third patients fourth swab material Candida species and in the fourth patients third swab material culture Candida sp. was grown. In the cultures that we examinated, according to the general distrubition of the species, anaerob and facultative anaerob bacteria had a rate of 92.7%, anaerobic bacteria had 9% and Candida had a rate of 7.2%.