Servikal örneklerde karsinojenik HPV (Human Papilloma Virüs) tiplerinin hibrit capture yöntemi ile araştırılması ve diğer parametrelerle kıyaslanması
Detecting carcinogenic HPV (Human Papilloma Virus) types in cervical samples by hybrid capture assay and comparing the results with other parameters
- Tez No: 118440
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ TÜRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Skuamöz serviks kanserlerinin yaklaşık %95' inden HPV'nin (Human Papilloma Virüs) sorumlu olduğu ve erken tanının hastalığın takibi ve prognozu açısından önem taşıdığı bilinmektedir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği' ne çeşitli yakınmalar ile başvuran hastaların servikal sürüntü örnekleri kullanılarak, Hibrit Capture-I sistemi ile karsinojenik HPV tiplerinden; 16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 56 varlığı araştırılmıştır. Sürüntü örnekleri alınan hastalara; yaş, ilk cinsel ilişki yaşı, partner sayısı, korunma yöntemi olarak kondom kullanılıp kullanmaması, partnerde HPV öyküsü, gebelik sayısı, canlı doğum sayısı ve abortus sayısı soruldu. Aynı hastalardan ayrıca eş zamanlı olarak patoloji laboratuvarına gönderilen smear sonuçları değerlendirmeye alındı. Hibrit Capture testi sonucunda;149 hastadan 10'u HPV DNA ( + ), 139'u HPV DNA (-) olarak tespit edildi. HPV DNA' sı pozitif ve negatif olan hastalar yukarıdaki parametreler bakımından birbiri ile karşılaştırıldığında, istatistiksel çalışmaların sonucunda yalnızca abortus sayısı bakımından 2 grup arasında anlamlı fark tespit edildi. Diğer parametreler ve patoloji laboratuvarından alınan smear sonuçları bakımından pozitif ve negatif olan hastalar arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Hastaların sitoloji sonuçları, karsinojenik HPV tiplerini saptamadığı için; sitoloji sonucu pozitif olan6 hastadan sadece 1 tanesi HPV DNA pozitif olarak bulunmuş ancak HPV DNA' sı pozitif bulunan 9 hasta sitolojik incelemede negatif bulunmuştur. Sonuç olarak; yüksek risk gruplarını saptayan HPV DNA analizlerinin, serviks kanserlerinin erken tanısında tarama testi olarak kullanılabilir nitelikte olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET It has been well established that HPV can be recovered from %95 of the cervical cancers and it has been known that earlier diagnosis is important in following and prognosis of the illness. In this study, cervical samples of the patients that applied to Gazi University Obstetrics and Gynecology Out Patient Clinics with different symptoms were researched for carcinogenic HPV types; 16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 56 by Hybrid Capture I Assay. The patients were interviewed about; age, first sexual intercourse, number of partners, condom using, HPV story in the partner, number of pregnancy, number of live birth and number of abortus. Also smear samples were taken from the patients and sent to Gazi University Pathology Laboratory. With Hybrid Capture Assay, 10 of the 14 9 patients were positive and 139 were negative. The above parameters of the positive and negative patients were compared with each other by statistical analyses and except the number of abortus no meaningful differences were determined. Because the cytological investigations cannot establish whether HPV is carcinogenic or not; only 1 of the 6 patients that is cytologically positive was positive with hybrid capture assay. But there were 9 patients that were positive by hybrid capture assay but negative by cytological investigations. Also there was no meaningful difference between the cytological and microbiological results. As a result; it has been considered that the HPV DNA assays which can investigate high-risk HPV groups can be useful in the early diagnosis of cervical cancers.