Yenidoğan yoğunbakım ünitelerinde izlenen hastalarda sürveyans çalışması
A surveillance study in newborn intensive care units
  1. Tez No: 118454
  2. Yazar: NİLÜFER YÜCEL BENAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAMASTI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
70 ÖZET 4 Nisan-30 Ağustos, 1 Kasım-31 Aralık tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde takip ve tedavi edilen 53 olguda sürveyans çalışması yapılmıştır. Toplam 1210 örnek incelenmiş, 61 3 'ünde üreme tespit edilmiştir. Üreme saptanan örneklerden 599 bakteri, 14 maya kökeni izole edilmiştir. Kültür pozitifliği oral kavitede %89.4, dışkıda %68.4, burun ve koltukaltında %47.2, ETA'da %3 1.8, kan kültürlerinde %6.2 oranında tespit edilmiştir. Gram negatif çomaklar %61.6 oranında izole edilmiş, K. pneumoniae (%43.3) en sık, KNS (%25.8) ikinci sıklıkta tanımlanan bakteri olmuştur. Gram negatif çomaklarda 3. kuşak sefalosporinlere ve aminoglikozidlere, stafilokoklarda metisiline, streptokoklarda penisiline yüksek düzeyde direnç saptanmıştır. Kolonize olan kökenler çevre yüzeyleri ve el kültürlerinden izole edilmiş, sağlık çalışanlarının ve tedavide kullanılan ekipmanların dirençli yoğun bakım florasını hastalar arası aktarımda en önemli faktörler olduğu tespit edilmiştir. Ortalama kolonizasyon başlangıcı 5.3±3.2 gün bulunmuştur. Kolonizasyonun oral yoldan beslenmenin başlamasıyla geliştiği tespit edilmiştir. Orogastrik sonda ile beslenmenin, yoğun bakımda uzun süre kalmanın yoğun bakım florası ile kolonize olmayı kolaylaştırdığı saptanmıştır. Olgularımızda %16.9 oranında nozokomiyal pnömoni, %5.6 oranında“geç sepsis”gelişmiştir. Kolonize olan etkenlerle infeksiyon gelişme sıklığı %70'tir. K. pneumoniae %38.1, P.aeruginosa %16.6, C.albicans %8.3 oranında nozokomiyal pnömoni etkeni olmuştur. Hastanede uzun süre kalmak, invaziv işlemlerin uzun süre uygulanması, beslenmeye başlamanın gecikmesi nozokomiyal infeksiyon gelişimi ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY Between April 4th- August 30th 2001, and November 1st- December 31st 2001, a surveillance study was conducted in 53 patients who followed up in Newborn Intensive Care Unit, Cerrahpaşa Medical Faculty. A total of 1210 specimens were obtained from different body sites of 53 newborns and 613 of them yielded bacterial or yeast growth (599 bacterial strains and 14 yeast strains). Culture positivity rates were as following; 89.4% in oral cavity, 68.4% in stool, 47.2% in nose and axillae, 31.8% in endotracheal aspirates, and 6.2% in blood cultures. Gram negative bacilli were isolated in 61,6% of the cultures, K. pneumoniae was the most frequently isolated microorganism (43.3%), followed by Coagulase Negative Staphylococcus (25.8%). Cephalosporins and aminoglycosides resistance in Gram negative bacilli, methicillin resistance in staphylococci againts and penicillin resistance in streptococci were observed in high rates. Colonizing strains were also isolated from environmentel surfaces and staff hands and this indicate that of health care workers and technical equipments have an important role in spreading of the resistant flora between patients in Intensive Care Unit. Median time of appearence of colonization was 5.3±3.2 days. Colonization was strongly correlated with switching to oral feeding. Feeding with orogastric tube and duration of Intensive Care Unit stay were major factors for colonization with Intensive Care Unit flora. In our patients, the rate of nosocomial pneumonia was 1 6.9% and the rate of“late onset sepsis”5.6%. The infection rate due to colonizing strains was 70%. The causitive agents of pneumonia were K. pneumoniae (38.1%), P. aeruginosa (16.6%) and C. albicans (8.3%). The prolonged Newborn Intensive Care Unit stay, invasive procedures and the delay of oral feeding were found to be associated with development of nosocomial infection.