Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen ve intravenöz sıvı tedavisi uygulanan preterm yenidoğan bebeklerde kullanılan farklı sodyum derişimlerinin klinik ve laboratuvar değişkenlere etkilerinin değerlendirilmesi, hiponatremi ve hipernatremi sıklığı
Evaluation of the effects on clinical and laboratory variables, hyponatremia and hypernatremia frequency of different sodium consentrations used in preterm newborn infants who were followed and treated with intravenous fluid therapy in newborn intensive care unit
- Tez No: 840586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Son yirmi yılda artan bilgi ve deneyimlerle birlikte prematüre bebek bakımındaki iyileşme, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde izlenen bebeklerin çoğunluğunu prematüre bebeklerin oluşturmasına neden olmuştur. Prematüre bebeklerin fizyolojik farklılıkları gereği diğer sistemleri olduğu gibi sıvı ve elektrolit dengesini yönetmek de hassas ve zorludur. Prenatal dönemde sıvı ve elektrolit dengesi plasenta tarafından düzenlenirken, prematüre bebeklerde bu düzenleyici sistemlerin eksik olması, sıvı elektrolit tedavisini karmaşık hale getirir. Sıvı ve elektrolit dengesinin korunması hem intrauterin hem de postnatal gelişim sürecinde hücre fonksiyonu ve organ işlevselliği için kritiktir. Yenidoğanlara uygulanan sıvı tedavileri konusunda literatürde net bir öneri bulunmamakla birlikte, geleneksel tedaviler genellikle hipotonik sıvıları içermektedir. İngiltere Ulusal Sağlık ve Bakımda Kalite Enstitüsü tarafından yapılan kılavuz, izotonik sıvıların kullanımını önerirken, bu konudaki kanıtlar hala yetersizdir. Yapılan çalışmalar, hipotonik sıvıların hiponatremiye yol açabileceğini, ancak izotonik sıvı kullanımının da hipernatremi riskini artırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, yenidoğanlarda sıvı tedavisi için doğum haftasına göre farklı sodyum derişimleri içeren sıvı kullanımının gerekliliği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Biz bu çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen ve intravenöz sıvı tedavisi alan preterm bebeklerde uygulanan sıvı tedavilerinin hiponatremi veya hipernatremi geliştirme sıklığını ve sodyum dengesizliği üzerine etkili olabilecek klinik ve laboratuvar değişiklikleri retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak 2018- Haziran 2023 tarihleri arasında izlenen, gestasyon yaşı 28+0 ile 37+6 hafta arasında olan 365 yenidoğan retrospektif olarak çalışmaya alınmıştır. Doğumu takiben hastaneye yatmış olan ve en az 7 gün boyunca hastanede izlenmiş olan, başvuru sırasında normonatremik olup izleminde idame sıvısının en az %50'sini intravenöz olarak almış olanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Gestasyonel yaşı 28 haftadan az veya 37+6 haftadan fazla olanlar, başvurusunda hiponatremi veya hipernatremisi bulunanlar, dehidratasyon, metabolik hastalık, konjenital anomali, kalp veya böbrek yetmezliği, uygunsuz ADH sendromu, diyabetes mellitus veya diabetes insipitus varlığı, diüretik tedavisi almış olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. 365 hasta izleminde hiponatremi gelişen ve gelişmeyenler olarak iki gruba ayrılmıştır. Gestasyonel haftalarına göre aşırı preterm (
Özet (Çeviri)
Introduction: With the increasing knowledge and experience over the past two decades, improvements in the care of premature infants have led to a majority of the infants monitored in neonatal intensive care units being preterm. The management of fluid and electrolyte balance in premature infants is delicate and challenging due to their physiological differences, just like other systems. While the fluid and electrolyte balance during the prenatal period is regulated by the placenta, the lack of these regulatory systems in premature infants complicates fluid electrolyte therapy. The maintenance of fluid and electrolyte balance is critical for cell function and organ functionality during both intrauterine and postnatal development processes. Although there is no clear recommendation in the literature regarding fluid therapies applied to neonates, traditional treatments generally include hypotonic fluids. The guidelines by the National Institute for Health and Care Excellence in the United Kingdom recommend the use of isotonic fluids, yet the evidence on this matter remains insufficient. Studies have shown that hypotonic fluids can lead to hyponatremia, but the use of isotonic fluids may also increase the risk of hypernatremia. Therefore, more research is needed on the necessity of using fluids with different sodium concentrations according to gestational weeks for fluid therapy in neonates. In our study, we aimed to retrospectively evaluate the frequency of developing hyponatremia or hypernatremia and the clinical and laboratory changes that might affect sodium imbalance in preterm infants monitored in the neonatal intensive care unit and receiving intravenous fluid therapy. Materials and Methods: A total of 365 newborns with a gestational age between 28+0 and 37+6 weeks who were followed up in the Neonatal Intensive Care Unit of Health Sciences University Kayseri City Training and Research Hospital between January 2018 and June 2023 were retrospectively included in the study. Those who were hospitalized following delivery and followed up in the hospital for at least 7 days, who were normonatremic at admission and received at least 50% of the maintenance fluid intravenously during follow-up were included in the study. Patients with a gestational age of less than 28 weeks or more than 37+6 weeks, hyponatremia or hypernatremia at admission, dehydration, metabolic disease, congenital anomaly, cardiac or renal failure, inappropriate ADH syndrome, diabetes mellitus or diabetes insipitus, and diuretic treatment were excluded. The study divided the 365 patients into two groups: those who developed hyponatremia during follow-up and those who did not. The demographic data, clinical data, laboratory results, and the amount and content of intravenous fluid intake were compared in terms of demographic information, clinical data, laboratory results, and intravenous fluid intake of patients who developed hyponatremia and those who did not develop hyponatremia in patients who were grouped as extremely preterm (