Sığırlarda BHV-1 infeksiyonlarının PZR ve ELISA ile saptanması ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Detection of BHV-1 infections in cattle by using PCR and ELISA and determination of the risk factors associated with BHV-1 infection
- Tez No: 118456
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, sığırlarda BHV-1 infeksiyonlarının polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) ile saptanması ve virüsün sürü içinde yayılmasında etkin olabilecek risk faktörlerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla Marmara Bölgesinde 20 hayvandan daha fazla sayıda hayvan bulunduran 3 süt sığırı çiftliği belirlendi. 6-7 ay ara ile çiftliklere 2 defa gidildi. İlk gidişte çiftlik sahiplerine sorulmak üzere anket düzenlendi. Her iki gidişte hayvanların burunlarından svablar, kan ve sağılan ineklerden süt örnekleri alındı. Kan serumunda BHV-l'e karşı oluşan antikorların saptanması için ELISA (gB bloking) kullanıldı. Burun svabları ve süt örneklerinde BHV-1 DNA'sının varlığı ise PZR ile araştırıldı. İlk örneklemede, 1 No'lu çiftlikte 27 hayvanın 4'ü (%14.81), 2 No'lu çiftlikte 21 hayvanın 6'sı (%28.57), 3 No'lu çiftlikte 41 hayvanın 3'ü (%7.31) seropozitif olarak saptandı. İlk alınan örneklerde yapılan PZR ile, birinci çiftlikte 2 hayvanın burun svablarında ve 1 hayvanın süt örneğinde, ikinci çiftlikte 1 hayvanın süt örneğinde ve üçüncü çiftlikte 6 hayvanın burun svablarında BHV-1 DNA'sı tespit edildi. İkinci örneklemede, 1 No'lu çiftlikte 24 hayvanın 6'sı (%25), 2 No'lu çiftlikte 17 hayvanın 6'sı (%35.29), 3 No'lu çiftlikte 30 hayvanın 6'sı (%20) seropozitif olarak saptandı. İkinci alınan örneklerde yapılan PZR ile, birinci çiftlikte 3 hayvanın burun svablarında, ikinci çiftlikte 2 hayvanın burun svablarında ve 1 hayvanın süt örneğinde BHV-1 DNA'sı tespit edildi. Üçüncü çiftlikten alınan burun svabları ve süt örneklerinde BHV-1 DNA'sı saptanmadı. ELISA sonuçlarının istatistiksel analizlerine göre BHV-1 seropozitifliği ile yaş ve cinsiyet arasındaki ilişki önemli bulundu. 79Sonuç olarak, her üç çiftlikte de BHV-1 infeksiyonlarının varlığı ELISA ve PZR ile saptandı. ELISA'da negatif bulunan hayvanların bazılarında BHV-1 DNA'sı saptanmış olup bu hayvanların seronegatif taşıyıcılar olabileceği gibi akut infekte hayvanlar olabileceği düşünülmelidir. Bu nedenle özellikle boğalarda ve eradikasyon programlarının uygulandığı işletmelerde ELISA'nın yanında PZR'nin de yapılmasında yarar vardır. Ayrıca infeksiyonun yayılmasında risk faktörü olabilecek bazı faktörlere (genç ve yaşlı hayvanların ayrılması gibi) dikkat edilmelidir. 80
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In this study, detection of BHV-1 infections in cattle by using polimerase chain reaction (PCR) and enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) was aimed. Investigation of the risk factors associated with the spread of the virus within the herd was also aimed. For this, 3 milking farms having the animals over 20 were selected from the Marmara region. Two visits were made to these farms 6-7 months intervals. In the first visit, a questionnaire was prepared and the farmers have answered the questions. In each visit, the nasal swabs and blood from each animal and the milk sample from milking cows were taken. Blood sera were analysed by ELISA (gB blocking) for the presence of antibodies to BHV-1. Whereas the PCR was used to detect BHV-1 DNA in the nasal and milk samples. In samples taken in the first visit, 4 (14.81%) of 27 animals in farm 1, 6 (28.57%) of 21 animals in farm 2 and 3 (7.31%) of 41 animals in farm 3 were found to be positive. In samples taken in the same visit, the BHV-1 DNA was detected in nasal swabs of 2 animals and milk sample of one animal in farm 1, milk sample of 1 animal in farm 2 and nasal swabs of 6 animals in farm 3. In samples taken in the second visit, 6 (25%) of 24 animals in farm 1, 6 (35.29%) of 17 animals in farm 2 and 6 (20%) of 30 animals in farm 3 were found to be positive. In samples taken in the same visit, the BHV-1 DNA was detected in nasal swabs of 3 animals in farm 1, nasal swabs of 2 animals and milk sample of 1 animal in farm 2. No BHV-1 DNA was detected in the samples taken from the farm 3. The statistical analysis have shown that the association between the age, sex and BHV-1 seropositivity was statistically significant.In conclusion, the BHV-1 infection was detected by ELISA and PCR in all 3 farms. Some of the animals found to be seronegative by ELISA were positive on PCR and these animals might be either seronegative carriers or acutely infected. Therefore, it will be better to check the bulls and the animals in the farms by both test ELISA and PCR during eradication programmes. Particular care must be taken for the risk factors (separating the youngs from the adults) associated with the spread of the infection. 82