Ankara mezbahasında kesilen ruminantlarda paramphistomiasis'in yayılışı ve görülen türler
Distribution of paramphistomum species in different ruminants slaughtered in Ankara abattoir
- Tez No: 1232
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TİĞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
- 61 - 7. ÖZET Bu çalışma Ankara Et ve Balık burumu mezbahası' nda kesilen ruminant 1 ardaki paramphistomiasis' in yayılışını sap tamak ve bu hayvanlarda enfeksiyona sebep olan Amphistomum türlerini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Temmuz 1985-Mayıs 198? tarihleri arasında haftada 1 defa olmak üzere Ankara Mezbahası' na gidilmiş ve parazit ör nekleri toplanmıştır. Bu süre içerisinde 6094 adet rumen ile bu hayvanların çorunun safra keseleri muayene edilmiş ve 4140 adet Amphistomid parazit tür teşhisleri için ayrılmıştır. duayene edilen hayvanların safra keselerinde enfek siyona rastlanılmamıştır. Ancak, 4822 koyundan 120 tanesi (% 2,48), 1252 sığırdan 33i tanesi (% 26,70) ve 20 Ankara keçisinden 2 si (% 10) Paramphistomid parazitlerle enfekte bulunmuştur. Muayene edilen hayvanlarda rastlanan parazitlerin sayıları en az ve en çok olmak üzere sırasıyla koyunlarda 2-5470, sığırlarda 3-4910, keçilerde ise 7-18 adet olarak belirlenmiştir. Bu sayılar, hayvanlarda ciddi paramphistomi asis enfeksiyonlarına sebep olacak kadar fazla görülmemiştir. Tür teşhislerini yapmak amacıyla daha önce seçilmiş bulunan parazitlerden toplam 358 inin median sagittal kesit leri bu tip çalışmalarda her zaman kullanılan mikroteknik metot takip edilerek hazırlanmıştır. Muayene edilen sığır ve koyunlarda taramphistomum cervi Zeder, 1790 ve Calicophoron daubneyi Dinnik, 1962 ol mak üzere iki Paramphistomid tür bulunmuştur. Buna karşın Ankara keçilerinde sadece C. daubneyi tespit edilmiştir.- 62 - Her iki türünde ayrıntılı tarifleri yapılmış olup tür teşhis lerinde kullanılan en belirgin özellikleri fotoğraflarla gös terilmiştir. Daha önce Türkiye'de varlımı bildirilmiş olan Faram- phistomum leydeni Nâsmark, 1937* nin bulgularımız ışı&ı altın da F.cervi'nin bir sinonimi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 63 - 8. SUMMARY ı Distribution of Paramphistomum species in different ruminants slaughtered in Ankara Abattoir. The aim of this study was to investigate the distri bution of paramphistomiasis among ruminants slaughtered in Meat and Fish Council Ankara Abattoir and to reveal the Amphis- tomum species which cause infection in these animals. Ankara Abattoir was visited weekly to collect the samples of the specimens from July 1985 to May 1987. During this period of time, 6094 rumen and most of the gallbladders of these animals were examined and 4140 Amphistomid specimens were selected for identification. No infection was observed in the gallbladders of animals examined. However, 120 out of 4822 sheep (2,48 % ), 331 out of 1252 cattle (26,70 %) and 2 out of 20 Angora goats (10 %) were found to be infected with paramphistomid species. The number of the parasites found in the examined animals seem to be insufficient to cause severe paramphisto miasis with the minimal and maximal numbers of 2- 34-70, 3-4-910 and 7-18 in sheep, cattle and goats respectively. A total of 358 median sagittal sections were prepared from -selected parasites by using conventional microtechnical method to identify the species. Two paramphistomid species (f aramphistomum cervi Zeder, 1790 and Calicophoron daubneyi Dinnik, 1962) were found in sheep and cattle examined, however, only C. daubneyi was observed in Angora poats. I'he detailed describtions of both species were given and the most distinct characteristics used in the identification were illustrated.- 64 - Paramphistomum leydeni Nâsmark, 1937, which was formerly reported in Turkey, has been accepted as a synonym of P. cervi in the light of our findings.