Dışkı örneğinde helicobacter pylori antijeninin ELISA yöntemiyle aranmasının klinik tanıdaki önemi
Helicobacter pylori antigen investigation in stool specimens with ELISA method
  1. Tez No: 118458
  2. Yazar: SEVİLAY KİŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
55 ÖZET H. pylori enfeksiyonunun tanısı büyük ölçüde invazif tekniklere dayanır. Bu nedenle enfeksiyonun tanısı ve hastaların izlenmesinde özellikle endoskopik incelemenin gerekli görülmediği ya da 14C- üre nefes testinin önerilmediği çocuk ve genç hastalarda kullanılmak üzere güvenilir invazif olmayan testlere gereksinim vardır. Son yıllarda hastaların dışkı örneklerinde H. pylori antijenlerini saptamaya yönelik bazı testler değişen başarı oranlarıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ticari bir H. pylori dışkı antijen ELISA kitinin H. pylori enfeksiyonu tanısındaki performansının değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla gastroduodenoskopi yapılan 29'u kadın, 33'ü erkek 62 hastadan (42.6±13.4 yaş ortalaması) mide biyopsisi ve dışkı örnekleri alındı. Biyopsi örneklerinin Gram boyaması ve histopatolojik incelemesinin yanısıra spesifik kültürleri ve hızlı üreaz testleri yapıldı. Çalışıncaya kadar -80°C'de saklanmış olan dışkı örneklerinde ticari bir ELISA kiti (Genesis Diagnostics Ltd. United Kingdom) ile H. pylori antijeni araştırıldı. H. pylori enfeksiyonu ile uyumlu histopatolojisi ve hızlı üreaz testi pozitif olan ve/veya kültüründe H. pylori üreyen hastalar H. pylori ile enfekte kabul edildi.56 Bu ölçütlere göre 62 hastanın 43 'ü H. pylori ile infekte bulundu. 45 dışkı örneği ELISA ile H. pylori antijeni pozitif bulundu. H. pylori enfeksiyonunun yukarıdaki tanımlanmasına göre yapılan analizlerde ELISA kitinin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif prediktif değeri ve negatif prediktif değeri sırasıyla %85.7, %52.6, %80, %58.8 olarak bulundu. Örnek sayımız düşük olmakla beraber, elde ettiğimiz sonuçlar rutin tanı ve takip amaçlı kullanımı için H. pylori antijen testinin uygun olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The diagnosis of H. pylori infection relies mainly on invazive techniques, therefore reliable non-invazive tests are still needed for diagnosis and follow up of the patients, especially for the young and pediatric patients in whom routine endoscopic examination is not considered necessary and/or radiolabeled urea breath tests are not recommended. In recent years several tests for detection of//! Pylori antigens in stool specimens are used with various success rates. In this study, we aimed to evaluate the performance of an commercial H. pylori stool antigen ELISA kit in the diagnosis of H. pylori infection. For this purpose, gastric biopsy and stool specimens of 62 patients (29 female, 33 male, aged 42.6±13.4) who underwent gastroduodenal endoscopic examination were collected. Gram stain and histopathologic examination of biopsy specimens were performed. Rapid urease test and specific cultures for H. pylori were also performed. Stool specimens which were stored at -80°C were screened for H. pylori antigen using a commercial ELISA kit (Genesis Diagnostics Ltd. United Kingdom). Patients with histopathologic findings consistent with H. pylori infection and positive rapid urease test and/or positive cultures were considered as infected with H. pylori. According to these criteria 43 of 62 patients were infected with H. pylori. 45 stool specimens yielded positive results for H. pylori antigen by ELISA.58 Based on the definition of//, pylori infection above, the sensitivity, specifity, positive predicitive and negative predictive values of the ELISA kit were 83.7%, 52.6%, 80%, 58.8% respectively. Although our sample size is small, our results suggest that the H. pylori stool antigen test alone is not suitable diagnostic tool for routine diagnostic and fallow-up purposes.