İmmün yetmezlikli hastalarda human herpes virus 6'ya bağlı aktif infeksiyon varlığının araştırılması
The investigation of human herpesvirus-6 active infection in immunocompromised patients
- Tez No: 118467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI- ÖZET Bu çalışmada, lenfotropik bir DNA virusu olan HHV-6'nın immun sistemi baskılanmış hastalardaki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, 45 böbrek transplantlı hasta ile kemoterapi alan 35 hasta ve 60 sağlıklı kontrol grubunda gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grublarından toplanan kan örneklerinde nested PCR tekniği ile HHV- 6 DNA ve serolojik olarak EFT ile HHV-6 IgM ve IgG araştırıldı. Ayırt edici tamda serolojik olarak CMV IgM ve IgG antikorları tarandı. Ayrıca böbrek transplantlı hastalarda klinik olarak gözlenen pnömoni ve böbrek rejeksiyonlarının laboratuvar sonuçlan ile ilişkisi istatistiksel olarak“ki-kare yöntemi”kullanılarak değerlendirildi. Böbrek transplantlı ve kemoterapi alan hastalar ile kontrol grubunda HHV-6 DNA pozitiflik oranlan sırasıyla : % 20, % 11.4 ve % 1.6 olarak saptandı. Serolojik olarak HHV-6 IgM ; % 17.7, % 14.2 ve %3.3 olarak bulunurken, HHV-6 IgG ise sırasıyla % 95.5, %88.5 ve %91.6 oranlarında saptandı. Aynca böbrek transplantlı hastalarda klinik olarak, pnomoni ve böbrek rejeksiyonunun HHV-6 DNA ve HHV-6 IgM pozitifliği ile birlikteliği istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p 0.05). Bu sonuçlar dikkate alındığında HHV-6 için böbrek transplantlı hastaların kemoterapi alanlara göre daha riskli bir grup olduğu gözlendi. Bu bulgunun üzerinde çalışılmaya ihtiyaç gösteren tanı ve tedaviye yönelik faydalan olabilir. 35
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY THE INVESTIGATION OF HUMAN HERPESVTRUS-6 ACTIVE INFECTION IN IMMUNOCOMPROMISED PATIENTS In this study, we have investigated the role of HHV-6, a lymphotrphic DNA virus, in immunocompromised patients. hi our study group we have included 45 renal allograft recipients and 35 chemotherapy patients, with 60 healty individuals as the control group. In both groups HHV-6 DNA was determined by nested-PCR. and HHV-6 IgM and IgG were determined serologically by EFT. The CMV IgM and IgG antibodies were also screened for the differential diagnosis purpose. In renal transplant patients the statistical relationship between pneumonia and renal rejection was assessed using chi square method. The ratios of HHV-6 DNA positivity in renal transplantation, chemotherapy and control groups were 20 %, 1 1.4 % and 1.6 % respectively. Similarly, the HHV-6 IgM and HHV-6 IgG were detected in 17.7 %, 14.2 %, 3.3 % and 95.5 %, 88.5 %, 91.6 % respectively. The cofinding of HHV-6 DNA and IgM positivities in renal transplant patients with pneumonia and rejection, was statisticaly significant (p0.05). We conclude that, in the renal transplant patients the incidence of HHV-6 reactivation is higher than in patients receiving chemotherapy. This finding may have potential diagnostic and therapeutical benefits that need to be studied. 36