Non A-E hepatit olgularında TT virus DNA'sının PCR yöntemi ile saptanması
  1. Tez No: 118469
  2. Yazar: KORAY ERGÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEMSETTİN USTAÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET: TT virus (TTV), insanlardan izole edilen ilk tek iplikli çembersel DNA virusudur.TT virus DNA'sının varlığı, nedeni saptanamayan hepatit olguları ile birlikte sağlıklı kişilerde de gösterilmiştir. TTV'nin NonA NonE hepatitlerinde muhtemel etyojik rolü de sorgulanmaktadır. Bu çalışmada, 23 Non A-E hepatit, 21 kronik hepatit B, 28 kronik hepatit C olgusunda ve 90 sağlıklı kan donöründe TTV DNA'sı varlığı nested PCR yöntemiyle araştırılmıştır. Viral genotiplere yönelik saptama duyarlılığını arttırmak için TTV genomunun farklı bölgelerini hedefleyen 2 set primer birlikte değerlendirilmiştir. Viral DNA NonA-E hepatit olgularının 10'unda (%43.5), kronik hepatit C olgularının 10'unda (%35.7), kronik hepatit B olgularının 4'ünde (%19.1) ve 52 kan donörünün 16'sında (%30.8) N22 PCR yöntemiyle saptanırken; NCR PCR ile Non A-E hepatit olgularının 15'inde (%65.2), kronik hepatit C olgularının 14'ünde (%50), kronik hepatit B olgularının 9'unda (%42.9) ve 90 kan donörün 52'sinde (%57.8) tespit edilmiştir. Saptama sıklığı her bir primer seti için gruplar arasında istatistiksel bir farklılık göstermemesine rağmen, pozitiflik dağılımları birlikte değerlendirildiğinde Non A-E hepatit grubunda TTV DNA'sı belirgin olarak daha sık tespit edilmiştir (%91.3). Sonuç olarak TTV, sağlıklı kan donörlerinde ve hepatit olgularında bulunmakta ancak Non A-E hepatit olgularında daha sıklıkla saptanmaktadır. Ayrıca uygun moleküler tekniklerin kullanılmamasının, toplumda izlenen TTV prevalansının olduğundan daha düşük saptanmasına neden olabileceği gösterilmiştir. TT virüsün Non A-E hepatitleri ile ilişkisinin kesin olarak ortaya konulması ve varsa patogenezde rol oynayan belirli genotiplerin tanımlanabilmesi için DNA dizi analizi ve genotiplendirme sonuçları gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : TTV, Non A-E hepatit, PCR Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından 0001 101010 Proje NO'su ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT s TT virus (TTV) is the first single stranded circular DNA virus isolated from humans. Viral DNA is shown to be present not only in patients with heptitis of unknown etiology but also in apparently healthy populations. TTV's role as a causative agent for Non A-E hepatitis is widely questioned. In this study, 23 Non A-E hepatitis patients, 21 chronic Hepatitis B patients, 28 chronic hepatitis C patients are investigated, along with 90 healthy blood donors, for the presence of TTV DNA by nested PCR. Two sets of primers targeting different regions of the viral genome are combined for an enhanced detection sensitivity. TTV DNA is detected in 10 (43.5%) of Non A-E hepatitis patients, 10 (35.7%) of chronic hepatitis C patients, 4 (19.1%) of chronic Hepatitis B patients and 16/52 (30.8%) of blood donors by N22 PCR. NCR PCR revealed viral DNA in 15 (65.2%) of Non A-E hepatitis patients, in 14 (50%) of chronic hepatitis C patients, in 9 (42.9%) of chronic Hepatitis B patients and in 52 of 90 (57.8%) blood donors. Although there was no significant difference between study groups when data from each set of primer was compared, the detection rate was significantly higher for Non A-E hepatitis group when the detection sensitivities of both sets were combined(91.3%). As a result, TTV DNA is found to be present in hepatitis cases and healthy blood donor population in this study and it is detected more frequently in Non A-E hepatitis patients. The study also revealed that the prevalence of TTV may be underestimated if appropriate molecular methods are not employed. DNA sequencing and genotyping are required to establish TTV's role as a causatine agent of NonA NonE hepatitis and to identify certain genotypes that might have a role in the pathogenesis of hepatitis. KEYWORDS: TTV, Non A-E hepatitis, PCR This study is supported by Hacettepe University Research Fund (HUAF). Project NO:0001 101010