Kronik viral hepatit B hastalarında interferon tedavisi ve sonuçları
Interferon treatment and results in the chronic hepatitis B infected patients
- Tez No: 118471
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET FARUK GEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada kronik hepatit B enfeksiyonunda interferon, interferon ve lamivudin kombine tedavisinin, 12 ay süre ile verildiği tedavi şemasının etkinliği ve tolere edilebilirliği prospektif bir çalışma ile değerlendirildi. Bu amaçla 21 'i (%75) erkek, 7'si (%25) kadın olup yaş ortalamaları 28 ±9 olan 28 hasta tedaviye alındı. Hastaların 18'ine (%64) IFN tedavisi, 10'una (%36) IFN ve lamuvidin tedavisi başlandı. Tedavi sırasında hastaların 28 hastanın 23'ünde (%82) ilk interferon dozundan sonra ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi grip benzeri (flu-like sendrom) şikayetler görüldü. Sadece iki hastada (%11) yan etki nedeniyle tedavi kesildi. Bu hastalardan birinde akut psikoz tablosu gelişti. Diğer hastada unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü ve sıkıntı hali geliştiği için tedavi protokolüne uymadığı tespit edildi ve hastanın tedavisi kesildi. Sadece bir hastada (%6) serumda HBsAg kaybı ve anti-HBs serokonversiyonu görüldü. Monoterapi alan grupta on hastada (%55), kombine tedavi alan grupta dokuz hastada (%90) serumda HBV DNA kaybı, serumda ALT normalleşmesi ve/veya HBeAg serokonversiyonu geliştiği görüldü. Yine her iki gruptan birer hasta da (sırasıyla %6, %11) primer yanıttan sonra relaps gelişirken, monoterapi alan grupta iki hastada (%11) yan etki nedeniyle tedavi kesildi. Ayrıca, bu grupta dört hastada da (%22) tedaviye yanıt alınamadı. İki grup arasında hastaların özellikleri ve tedavi sonuçları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak uyguladığımız tedavi şemasının etkili ve tolere edilebilir olduğu saptandı. Ancak çok merkezli çalışmalar ile hasta sayısının artırılıp, homojen hasta gruplarının oluşturulmasının yanısıra kontrol gruplarının da çaılşmaya dahil edilmesi daha anlamlı sonuçları alınmasını sağlayacaktır. 51
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A prospective study was conducted to asses the safety and efficacy of interferon, interferon and lamivudine in the treatment of chronic hepatitis B infection (CHB) during twelve months. The study included twenty-one males (75%) and seven females (25%) with an average age of 28 ±9. While 18 of 28 (64%) patients were treated with interferon therapy, 10 (36%) patients were treated with interferon and lamivudine therapy. 23 of 28 (%82) patients who were treated with IFN experience an acute flu-like syndrome after the initial injection The more common symptoms included fever, chills, malaise, myalgias. Other side effects serious enough to warrant discontinuation of treatment were seen in two (11%) patients. One of them has shown acute psychosis and other has not received drugs because of side effects. At the end of therapy, the loss of HBsAg and anti-HBs seroconversion was seen only in one (6%) patient. The loss of HBV DNA, normalization of ALT level ± HBeAg seroconversion was occured in 10 (55%) patients of monotherapy group and in nine (90%) patients of combine therapy group. In one (6%, 11%, respectively) patients of each group relapses were appeared during follow-up period. Because of serious advers effects the treatment was interrupted in two (11%) patients of monotherapy group. In addition, the treatment failure was occured in four (22%) patients of monotherapy group. There is no difference between preliminary patients datum and treatment result in two groups statistically. In conclusion, these therapy schemes were showed that were effective and tolerable for CHB infection. However it is necessary that prospective, multicenter and controlled trials with more patients that homogen group must confirm these results. 52