Kronik C hepatitli hastaların interferon tedavisine yanıtında NS5A geninin önemi
Importance of NS5A gene in IFN treatment of patients with chronic hepatitis C
  1. Tez No: 99397
  2. Yazar: NURAY ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. MİTHAT BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Gastroenterology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Hepatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Kronik C Hepatitli Hastaların IFN Tedavisine Yanıtında NS5A Geninin Önemi Bu çalışmamızdaki amacımız, genotip 1 (özellikle 1b) ile enfekte ve IFN-a tedavisi almış kronik hepatit C'li (KCH) hastalardaki NS5A2209-2248 (ISDR) bölgesindeki aa değişim sayıları ile IFN-a tedavisine verdikleri yanıt arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamızda yer alan KCH'li 40 hastaya 6 ay boyunca 3X3-5 MlU/hafta tedavisi uygulanmıştır. Bu 40 hastadan 36'sının 1b, 4'ünün ise 1a ile enfekte olduğu 5'UTR bölgesinin PZR'si ve RFLP yöntemleri ile ortaya konmuştur. Tedavi sonunda viral yükü düşen hastalar (
Özet (Çeviri)
SUMMARY Importance of NS5A Gene in IFN Treatment of Patients With Chronic Hepatitis C The aim of this study was to determine if aa sequence changes in NS5A2209-2248 (ISDR) could be correlated to response to IFN-a in patients with chronic hepatitis C(CHC). All patients were infected with genotype 1, especially genotype 1b. Fourty patients receiving 3-5X3MIU/week of IFN-a for six months were included in this study. Thirty-six of the patients were infected with genotype 1 b, whereas 4 patients were infected with genotype 1a. Genotypes of the patients were determined by PCR amplification of 5'UTR in HCV genome and RFLP method. At the end of treatment, patients with undetectable viral loads(