Mycobacterium tuberculosis'in hızlı tanısında ve rifampisin duyarlılığının araştırılmasında bakteriyofajların kullanımı
Comparison between conventional and modified ultra filitration in patient under going cardiac operation for congenital heart defect
  1. Tez No: 118473
  2. Yazar: AHMET RAGIP ÖKTEMGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN JOHANSSON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
M. tuberculosis keşfinden beri çok önemli bir mikroorganizma olmuştur. AİDS'le birlikte gelişmiş ülkelerde dahi en önemli sağlık problemlerinden biridir. Hastalığın tanı ve tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Çalışmamızda yeni ve bakteriofaja dayanan hızlı bir yöntem ile M. tuberculosis tanısı ve rifampisin duyarlılığı araştırılmıştır. Test sonuçlarımız tanı için Bactec ve LJ (Löwenstein-Jensen) yöntemleri ile rifampisin duyarlılıkları için Bactec yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Tanı için 100, rifampisin duyarlılığı için 50 örnek çalışılmıştır. FPTD yöntemi ile M. tuberculosis tanı testinde 10 örnek pozitif, 90 örnek negatif bulunmuştur. Rifampisin duyarlılık testinde 5 köken dirençli, 45 köken duyarlı sonuç vermiştir. Test sonuçlarımızı kültür ve radyometrik sistem sonuçları ile karşılaştırdığımızda bu yöntem M. tuberculosis tanısı ve rifampisin duyarlılığın ölçülmesinde başarılı bulunmuştur, (p >0,05) Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında FPTD yönteminin en önemli avantajı erken tanıya olanak sağlaması olarak gözükmektedir. 4 1
Özet (Çeviri)
M. tuberculosis has been a very important microorganism since its discovery. Together with AIDS this bacterium causes one of the most important health problems even in developed countries. There are important progresses in the diagnosis and treatment of the disease. Our thesis is about the use of a new rapid diagnosis test, using mycobacteriophage, for M. tuberculosis and rifampicin susceptibility of M. tuberculosis. For diagnosis, our test results were compared with the results of Bactec and LJ (Lowenstein Jensen) methods and for rifampicin susceptibility our results were compared with Bactec method. 100 specimens for diagnosis, 50 strains for rifampicin susceptibility have been tested. 10 specimens were found positive for M. tuberculosis while 90 were negative. In rifampicin susceptibility test 5 isolates were resistant while 45 isolates displayed susceptiblity. When we compare the results of our tests with that of culture and radiometric system, FPTD and FPTB-RIF methods were found to be successful in the diagnosis of M. tuberculosis and detecting rifampicin susceptibility. (p>0.05) 42