Mikobakterilerin tür tanısı ve mikrodilüsyon (MIC) yöntemi ile duyarlılık deneyi
  1. Tez No: 8971
  2. Yazar: KARİMOLLAH GERMİ GHASEMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
- 72 - ÖZET Bu çalışma Türkiye'de infeksiyon etkeni olan Miko- bakteri cinsi bakterileri, tür düzeyinde tanımlamak, an- titüberkülo ilaçlara duyarlılıklarını incelemek, gerek tanı ve gerekse duyarlılık deneylerinde güvenilirlik a- çısından en uygun yöntemleri belirlemek amacı ile yapıl mıştır. Deneylerimizde mikrobiyoloji Ana bilim Dalı Tüberkü loz laboratuvarına, bakteriyolojik inceleme için gönde rilen çeşitli muayene maddelerinden izole edilen 70, IMET (DDR) den 10, COM (Czechoslovak) den 11, RSTCC (An kara)' den 12 olmak üzere toplam 103 mikobakteri suşu in celenmiştir. 5 suşta ekildiği Lowenstein-Jensen besiyerinde kon- taminasyon olduğundan ve diğer üç suşun pasajlarında üre me olmadığından çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma kap samına alınan 95 mikobakteri suşundan 22 'sinin çabuk üre- yen, 73'ünün yavaş üreyenlerden olduğu belirlenmiştir. Bu suşların tür düzeyinde tanısı için üreme ısısı ve hızı, karanlıkta ve ışıkta pigment oluşturma, koloni morfolojisi, niasin husulü, nitratı indirgeme 68°C'de ve semikantitatif katalaz deneyleri, Tween 80 hidrolizi, tellürit indirgeme, üreaz, %5 NaCl'lü Lowenstein-Jensen besiyerinde üreyip üremedikleri araştırılmıştır. Ayrıca yavaş üreyen gruba ait suşların Middlebrook 7H9 besiye rinde mikrodilüsyon sistemi ile antitüberkülo ilaçlara duyarlılık deneyleri yapılmıştır.- 73 - İncelenen suşların 54' ünün M. tuberculosis, 3* ünün M.bovis ve 38» inin atipik mi ko bakteri ler den olduğu sap tanmıştır. Runyon gruplandırmasma göre 38 atipik miko- bakteri susunun ayırımı yapıldığında; 5* inin' grup I Po- tokromojen, 5' inin Grup II Skotokromojen, 6' sının Grup III Honfotokromojen ve 22* sinin Grup IV Çabuk üreyen suşlara ait olduğu belirlenmiştir. İzole edilen ve idantifikasyonu yapılan mikobakte- rilerden yavaş üreyen suşların çeşitli major (INH, RIP, EMB, STR) ve minor (GEN, KAH, AMI, CYCLO, STX) antitü- berkülo ilaçlara ve yeni fakat tedavi amacı ile giderek önem kazanan quinolon1 lardan, Ofloksasin ve üçüncü ku şak sefalosporin'lerden seftazidim'e karşı MIC (minimal inhibitor konsantrasyon) değerleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 74 - SUMMARY This work is an attempt to investigate in infections that is caused by Mycobacterial strains in Turkey, in addition to obtain a reliable and suitable methods of i- dentification and susceptibility tests. Totally 103 strain have been investigated, 70 strain isolated from various specimens of patients that have been sent to Laboratory of Mycobacteria of Department of Micro biology for the purpose of tbc investigation, 10 strain from (DDR) IMET, 11 strain from (Czechoslovak) COM, and 12 strain from Ankara RSTCC. Because of contamination in Lowenstein-Jensen medium of 5 strain and for the reason of no growth in 3 of ino culated strains, they were kept out of study, among the 95 remainder of tested strains 22 were fast growing and 73 were slow growing Mycobacteria. Differential identification of mycobacteria has been achieved based on tempratuar and speed of growth, pigment production in the dark and light exposure, colony morphology, niacin test, nitrate reduction, catalase and semiquantitative catalase tests, Tween 80 hydrolysis, tel lurite reduction, urease, growth on %5 NaCl Lb'wenstein- Jensen medium. Also a microdilution MIC system was prefor med for slowly growing Mycobacterial species using 7H9 broth.- 75 - 54 of the investigated species were found to be M. tuberculosis, 3 M.bovis and 38 Atypical Mycobacteria. The atypical species according to Runyon 4 groups iden tified as, 5 species group I photochromogen, 5 species group II Scot ochromo gen, 6 species group III nonphoto- chromogen and 22 species rapid grower. Susceptibility testing of isolated and identified slowly growing Mycobacterial species by MIC system to magor antimicrobial test drugs, Included (INH, RIP, EMB, STR), minor (GEN-KAH, AMI, CYCLO, STR) in addition new but gradually gain importance in therapy and treatment Ofloxasin and third generation Ceftazidime. Were tested by MIC (minimal inhibition concentration) system.