Tüberkülozun serolojik tanısında kullanılabilecek antijenlerin üzerine araştırma
Research on antigens to be used in the serological diagnosis of tuberculosis
  1. Tez No: 5032
  2. Yazar: RIZA DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
56 ÖZET Bu çalışmado, Mycobacterium tuberculosis'don hazırlanan M. tuberculosis'in çözünen antijeni He parçalanmış M.tuberculosis süspan siyonunun serolöjik tanısal değerleri araştırıldı. Araştırmada Indirekt hem- aglütlnasyon testi kullanıldı. Antijenler bilinen pozitif ve negatif serum larla titre edilerek eritrositlerle işleme konulacak uygun miktarları sap tandı. Birinci antijen için uygun miktarın mi de yaklaşık 1.6 mg protein içeren konsantrasyon olduğu bulundu. İkinci antijen için bu değer yak laşık 4.5 mg/ml olarak saptandı. Bakteriyolojik yöntemlerle tüberküloz oldukları doğrulanan ak tif tüberkülozlu 63 ve bakteriyolojik olarak doğrulanmamış 56 hasta İle hastalığı önceden geçiren 39 ve sağlıklı 77 kişiden alınan toplam 235 serum incelendi M. tuberculosis'fn çözünen antljenlyle oktlf tüberküloz- luların %81 inde, basil gösteritemeyenlerin %37.5 inde, hastalığı geçir miş olanların %48.7 sinde, sağlıklı kontrollerin %10.4 ünde pozitif sonuç alındı. Parçalanmış M. tuberculosis süspansiyonu için bu değerlerin sırasıyla %30.2, %5.4. %10.3 ve negatif olduğu gözlendi. Akciğer tüberkülozu olanların %80 inde, diğer organ tüber külozu olanların %89 unda pozitif soriuo alındı. ilk tanı konduktan sonra 13 aydan daha az süre geçen has taların %72 sinden pozitif sonuç alındı. Aynı gruptaki hastaların %1057 unda antikor tftresl 1:160 veya üzerfnde bulundu. YirmB dört aydan fazla süre geçenlerde bu değerler sırasıyla %91 ve %33 olarak elde edildi. Sağlıklı kontrol grubunda tüberkülin dert testi reaksiyonunun şiddetiyle serolo|ik sonuçlar arasında ilişki olmadığı görüldü. Reaksiyon şiddeti 10 mrn'nin altında ve üzerinde olanlarda aynı pozitif oran bulundu. Diğer gruplarla karşılaştırıldığında aktif tüberkülozlu hastalar da daha yüksek titrede antikor bulunduğu gözlendi. M, tuberculo- sis'in çözünen antijeni ile pozitif sonuç veren aktif tüberküloz hastaları nın %43 ünde, basil gösteri Iemeyenlerin %14ünde antikor titresr 1:80 ve ya üzerinde ikert; sağlıklı kontrollerde! bu tftreye sahip serum bulunamadı. Serolojik yöntemlerle olumlu sonuç alınan 102 serumun 99 unda (%97) Mycobacterium tuberculosis'in çözünen antijeniyle, 26 sında (%25.5) parçalanmış M. tuberculosis süspansiyonu ile pozitif sonuç alındı. Birinci antijenin duyarlılığı %81, özgüllüğü %89.6, po zitif predlktif değeri %86.4, negatif pred'uktlf değeri % 85.2, sonuçların güvenirliği %85.7 olarak bulundu. İkinci antijen için bu değerler sırasıy la %30.2, %100, %100, %63.6 ve %68.5 olarak gözlendi. Sonuç olarak : M. tuberculosis'in çözünen antijeninin, sero lojik tanıda kullanılabilecek uygun bir antfjen olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Research on Antigens to be Used In the Serological Diagnosis of Tuberculosis. In this study, serologically diagnostic values of the soluble antigen of Mycobacterium tuberculosis arid sonicated M. tuberculosis suspension prepared from Mycobacterium tuberculosis have been Inves tigated. In the investigation, the indirect haemaggfutination test was used. These were titrated with known positive and negative sera and the appropriate amount for binding with red blood cells was determined. It was found that the appropriate amount for the first antigen was a concentration contaihiing 1..6 mg/ml protein. This value was determined as 4.5 mg/ml protein for the second antigen. The study was conducted on a total of 235 sera from 63 bacteriological ly confirmed, and 56 bacteriologically uncorfirmed cases of tuberculosis, 39 cases with a previous history of tuberculosis and 77 healthy controls. Positive results were obtained in 81,% of the patients with active tuberculosis and 37.5% with bactertofoglcally unconfirmed tuberculosis and 48.7% cases with a previous history of tuberculosis and 10.4 % of healthy controls with soluble antigen of M. tuberculosis. These values for the sonicated M.tuberculosis sus pension were observed to be 30.2%, 5.4%, 10.3% and negative, res pectively.59 Positive results were obtained in 80% of the patients with pulmonary tuberculosis and 89% with other organ tuberculosis. In patients with a history of less than 13 months after the first diagnosis, a positive result was obtained1 in 72% of the cases. The antibody titer in 10% of the patients In the same groups was found to be 1 : 160 or more. In patients with a history of more than 24 months, these values were obtained as 91% and 33%, respectively. The serological results of healthy controls showed no co relation with the degree of tuberculin skin-test reaction. A similar po sitive ratio was found in these below and above 10 mm severe reactions. It was observed that the patients with active tuberculosis had a higher titer of antibodies compared to that in other groups, A po sitive result on a titer of 1 : 80 or more was obtained In 43% of pati ents with; active tuberculosis with M. tuberculosis soluble antigen and in 14% of patients bacteriologlcally unconfirmed cases of tuberculosis. In healthy controls, no serum of such a titer was observed. Positive results were obtained in 99 (97%) cases out of 102 serologically positive sera with Mycobacterium tuberculosis so luble antigen and in 26 (25.5%) with sonicated M. tuberculosis suspen sion. The first antigen had a sensitivity of 811%, a specificity of 89.6%, a predictive value of positive heat of 86.4%, a predictive value of ne-60 gatlve heat of 85.2% and an accuracy of heat test of 85.7. These va lues for the second antigen were observed to be 30.2 %, 100%, 100%, 63,6% and 68.5% respectively. In conclusion, it has been established that the soluble anti gen of M. tuberculosis may be an appropriate antigen to be used in serological diagnosis.