Çoğul ilaca dirençli mycobacterium tuberculosis kompleksi suşlarının sekonder ilaçlara duyarlılığının bactec ve agar proporsiyon yöntemleri ile araştırılması
Detection of the susceptibility of multidrug resistant mycobacterium tuberculosis complex strains to the second line drugs by the bactec and the agar proportion methods
- Tez No: 118475
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ YEĞENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İstanbul Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Mikoloji Bilim Dalı, tüberküloz laboratuvarında Ocak 2000-Mart 2001 tarihleri arasında izole edilen, en az izoniazid+rifampine dirençli olduğu belirlenen (MDR- tb) 75 M. tuberculosis suşunun sekonder ilaçlara duyarlılığı Bactec ve agar proporsiyon yöntemleri ile araştırılmıştır. Çalışmada sekonder ilaçlar olarak; kanamisin (KM), rifabutin (RBU), ofloksasin (OF), para-amino-salisilik asit (PAS ), kapreomisin (CAP), klofazimin (CFM) ve etionamid (ETH) kullanılmıştır. İncelenen suşların sekizi (%10.6) tüm sekonder ilaçlara duyarlı bulunurken, 67' si (%89.2) en az bir sekonder ilaca direnç göstermiştir. Çalışmada kullanılan sekonder ilaçlar içinde RBU' e karşı yüksek düzeyde (%83) direnç saptanmış, bu ilacı ETH (%38.6), PAS (%4), CAP (%1.3) ve CFM (%1.3) izlemiştir. Çalışmada kullanılan tüm suşlar KM ve OF'e karşı duyarlı (%100) bulunmuştur. Rifampine dirençli suşların %83'ünün RBU' e karşı, izoniazide dirençli suşların %3 8. 6 'sının ETH' e karşı çapraz dirençli olduğu belirlenmiştir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Detection of the Susceptibility of Multidrug Resistant Mycobacterium tuberculosis Complex Strains to the Second Line Drugs by the Bactec and the Agar Proportion Methods. The susceptibility to the second line drugs of the 75 multidrug resistant Mycobacterium tuberculosis (MDR-tb) strains, defined as resistant at least to isoniazid+rifampin, which were isolated at the mycobacteriology laboratory at Istanbul Faculty of Medicine, Department of Microbiology and Clinical Microbiology, Mycobacteriology and Mycology Unit, between January 2000 and March 2001, were studied by the Bactec and the agar proportion methods. Kanamycin (KM), rifabutin (RBU), ofloxacin (OF), para-aminosalicylic acid (PAS), capreomycin (CAP), clofazimine (CFM) and ethionamide (ETH) were tested as the second line drugs. Eight (10.6%) of the test strains were susceptible to all drugs while 67 (89.2%) were resistant to at least one drug. The frequency of resistance was highest against RBU (83.0 %), and ETH (38.6%), PAS (4.0%), CAP (1.3%), and CFM (1.3%) followed. The test strains were 100% susceptible to KM and OF. Eighty three percent of the rifampin-resistant strains showed cross-resistance to rifabutin and 38.6% of the isoniazid-resistant strains to ETH. 50