Bedakulin'in tüberküloz dışı mikobakterilere karşı in vitro etkinliğinin araştırılması
Research of in vitro activity of bedaquiline in nontuberculous mycobacteria
  1. Tez No: 802541
  2. Yazar: NAZLI ECE ÖZÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞATANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tüberküloz dışı mikobakteri kaynaklı enfeksiyonlar Dünya çapında günden güne artış göstermektedir. Tedavi edilebilir bir hastalık olmasına karşın çoklu ilaç kullanımı, doğal veya kazanılmış direnç, Mycobacterium tuberculosis kompleksi ile ayrımının doğru yapılamaması gibi nedenlerden dolayı tedavi rejimleri uzun sürebilmekte ve bazen başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Bu sorunlar neticesinde karşılaşılabilecek direnç nedeniyle yeni ilaçların keşfedilmesi son derece önem taşımaktadır. Andries ve arkadaşlarının 2005 yılında keşfettikleri bedakulinin, çoğul ilaç dirençli M. tuberculosis ve tüberküloz dışı mikobakteri suşlarında etkili olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Çalışmamızda ülkemizde henüz kullanıma girmemiş olan bedakulinin İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Mikobakteriyoloji laboratuvarına ve İstanbul Düzen Laboratuvarı'na rutin inceleme amacıyla gönderilmiş örneklerden izole edilen tüberküloz dışı mikobakteri suşlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 14 farklı türdeki 58 hızlı ve 45 yavaş suş dahil edilmiştir. Mikrodilüsyon yöntemi ile bedakulinin MİK aralığı 0.008-16 µg/ml olarak kılavuzlarda belirtildiği şekliyle uygulanmıştır. Yavaş üreyen suşların tamamının bedakuline duyarlı olduğu (MİK 0.25 µg/ml) olduğu belirlenmiş, dirençli suşların yedisinin M. fortuitum, beşinin M. abscessus, üçünün M. chelonae ve birinin M. elephantis olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bedakulinin tüberküloz dışı mikobakteri suşlarına karşı oldukça yüksek aktivitesi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The incidence of Nontuberculous mycobacteria related infections has been rise in all over the world. Despite being a treatable disease, treatment regimens can be prolonged and sometimes result in failure due to the use of multiple drugs, natural or acquired resistance, and the inability to differentiate from the Mycobacterium tuberculosis complex. Due to the potential for resistance that may be encountered thus, discovery of new drugs are highly important. Bedaquiline has been discovered by Andries and his team in 2005, and is promising drug to be used with the cases of multiple drug resistant M. tuberculosis and nontuberculous mycobacterial infections. In our study, it was aimed to investigate the effect of bedaquiline, which has not yet been introduced in our country, on non-tuberculous mycobacterial strains isolated from samples sent for routine examination to the Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Medical Microbiology, Mycobacteriology laboratory and Istanbul Duzen Laboratory. The study included 58 rapid and 45 slow strains from 14 different species. The microdilution method was applied with a MIC range of 0.008-16 µg/ml, as stated in the guidelines. It was determined that all slow-growing strains may be sensitive to bedaquiline (MIC ≤0.25µg/ml), while 16 of the rapid-growing strains may be resistant (MIC >0.25µg/ml). Of the potentially resistant strains, seven were identified as M. fortuitum, five as M. abscessus, three as M. chelonae, and one as M. elephantis. In conclusion, it was observed that bedaquiline has a high activity against non-tuberculous mycobacterial strains.