Hipertrigliseridemik tip 2 diabetiklerde fibrat tedavisinin leptin düzeylerine etkisi
The Effects of fibrates on plasma leptin levels in hypertrygliceridemic type 2 diabetics
- Tez No: 118507
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER DAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Tip 2 diabet.sıklıkla obezite ile birlikte olan, insülin rezistansı ve buna sekonder gelişen insülin salgılanma defektinin sebep olduğu bir metabolik hastalıktır.Tip 2 diabetiklerde gözlenen diabetik dislipidemi hastalığın karekteristik komponentlerindendir. Diabetik dislipidemi tedavisinde kullanılan fibratlar PPAR-a aktivasyonu ile etkilerini gösterirler. Yağ dokusunu etkileyen bu ilaçların plazma leptin düzeylerine etkisi çalışılmamıştır.Bu çalışmada fenofibrat ile PPAR-a aktivasyonunun plazma leptin düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 17 Tip 2 diabetik hipertrigliseridemili hasta alınmış.fenofibrat 250 mg/gün PO/günde tek doz olarak 3 ay boyunca verilmiştir. Fenofibrat tedavisi;total kolesterol.trigliserid.VLDL-kolesterol ve serbest yağ asidi düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı azalmaya yol açmıştır. Bunun yanısıra bu dönem içinde beden kitle indeksi ve diabet tedavisinde önemli bir değişiklik olmamasına rağmen açlık kan şekeri ve HbA1c ile ölçülen glukoz kontrol parametrelerinde yine istatistiksel olarak anlamlı düşüşler görülmüştür.Bu olumlu değişiklikler büyük olasılıkla fıbrat tedavisine bağlı serbest yağ asitlerindeki azalmayla lipotoksisitenin ortadan kalkması ve yine fibrat tedavisiyle PPAR-a aktivasyonuna sekonder olarak insulin direncinin gerilemesine bağlıdır. Çalışmaya alınan hastalarda 3 aylık süre içinde vücut yağ dokusu miktarında önemli bir azalma olmadan plazma leptin düzeyleri anlamlı derecede düşmüştür.Bu düşüş lipidlerdeki ve glukoz metabolizmasındaki düzelmeden bağımsızdır.Plazma leptin düzeylerindeki azalma olasılıkla fibratların yağ dokusu üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır. 20
Özet (Çeviri)
SUMMARY Type 2 diabetes is a metabolic disease that is commonly associated with obesity, of which the underlying pathophysiologic mechanisms are insulin resistance and secondary insulin secretion defect. Diabetic dyslipidemia is a characteristic component of type 2 diabetes. Fibrates are the drugs used in diabetic dyslipidemia treatment and show their effect through PPAR-oc activation. The effect of fibrates are mainly on liver, muscle and adipose tissue, but their effect on plasma leptin levels has not been studied. We investigated if PPAR-a activation by fenofibrate have any effect on plasma leptin levels. Seventeen type 2 diabetic patients with hypertriglyceridemia participated in the study and they received once daily fenofibrate 250mg orally for 3 months. There were significant reductions in plasma total cholesterol, triglyceride, VLDL-cholesterol, free fatty acid levels with fenofibrate treatment. Although there was no change in body mass index and diabetes treatment throughout this period, fasting blood glucose and HbA1c levels decreased significantly. Improvement in the metabolic control with fenofibrate treatment probably stems from the regression of lipotoxicity and decrease in insulin resistance by this drug. Leptin levels also decreased siginificantly with fenofibrate treatment in hypertriglyceridemic type 2 diabetic patients without any significant change in body mass index. This reduction also was not related to the changes in lipid and glucose levels as disclosed by lineer regression. This finding probably results from the effects of fibrates on fat tissue. 21