Primer hiperkolesterolemili Türk hastalarda etkin pravastatin dozu
The Effective dose of pravastatin in Turkish patients with primary hypercholesterolemia
  1. Tez No: 118506
  2. Yazar: HAYRİ PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN YALDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Bu çalışmada, primer hiperkolesterplemisi olan Türk hastalarda hedef LDL-K düzeyine ulaşmada, statin grubu tek bir ilacın yeterli oup olmadığı,yeterli ise kullanılması gereken ortalama dozun bulunması amaçlandı ve statin olarak pravastatin seçildi. Çalışmaya iki ya da daha fazla koroner risk faktörü taşıyan,hedef LDL-K düzeyi 160 mg/dl olan 55 hasta (43 postmenapozal ya da cerrahi yolla steril edilmiş kadın ve 12 erkek) akndı.Diyetlerine devam eden hastalara 10 mg/gün pravastatin başlandı.îkişer haftalık aralarla LDL-K düzeyleri kontrol edildi ve önceki değerden %15'ten fazla düşme gösteren hastalarda aynı dozla devam edilirken, yeterli düşme sağlanamayan hastalarda pravastatin dozu 10 mg'lık eklemelerle artırıldı.40 mg/gün dozuna ulaşılmasına karşın hedef LDL-K düzeyine ulaşılamayan olgular yanıtsız kabul edildi.Hastalar ayrıca AST,ALT ve CPK değerleri ile hepatotoksisite ve miyozit yönünden izlendi. 51 hastada (92.7) amaçlanan düzeye ulaşılırken 4 hastada başarı sağlanamadı.Yanıtsız bu 4 hasta dışında 40 mg'lık doza çıkılması gerekmedi Hedef LDL-K düzeyine ortalama 3.84 ± 2.79 haftada, ortalama 12.74 ± 5.68 mg/gün dozunda pravastatinle ulaşılırken bu hedefe ulaşmada inisiyal LDL-K düzeyinin anlamlı olarak (p < 0.05) belirleyici rol oynadığı saptandı.Pravastatin LDL-K' ü ilk iki hafta içinde anlamlı olarak düşürdü.Doz titrasyonu en fazla 12 haftada tamamlandı.Hepatotoksisite ya da miyozite rastlanmadı.Pravastatinin, 10-30 mg/gün dozunda hedef LDL-K düzeyi < 130 mg/dl olan primer hiperkolesterolemili Türk hastalarda tek basma LDL-K' ü düşürmede etkili olduğu, yüksek dozlar kullanılmasına az sıklıkta gerek olduğu ve iyi tolere edildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patients, who carry two or more coronary risk factors should have a level of LDL-C (low density lipoprotein) less than 130 mg/dl according to the guidelines and to achieve this goal they should be treated intensively.lt was planned to find out if monotherapy with a statin, namely pravastatin, is sufficient and to determine the effective mean dose of the drug. 55 Turkish patients ( 43 postmenopausal or surgically sterilized female and 12 male) with two or more coronary risk factors and having an LDL-C level higher than 160 mg/dl despite a four weeks long first step dietary therapy were included in our study. Along with diet, the patients were given initially 10 mg daily dose of pravastatin.The blood levels of LDL-C were measured every two weeks.In patients with 15% reduction in LDL-C levelthe treatment was cohtinued,while in inadequately responding patients the dose of pravastatin was increased by 10 mg.The cases whose blood LDL-C levels did not decrease to desired values despite a dose of 40 mg pravastatin were accepted as refractory. 51 patients (92.7%) responded to treatment while the remaining 4 patients did not. Except the latter patients it was not necessary to increase the daily dose of pravastatin up to 40 mg.The desired LDL-C levels were achieved in 3.84 ± 2.79 weeks with a mean dose of 12.74 ± 5.68 mg/day.It was observed mat the initial level of LDL-C was the determining factor ( p < 0.05).Such complications like liver toxicity or myositis were not observed. As the result it is concluded that 10*30 mg/day of pravastatin as a single drag is effective in reducing the level of LDL-C in Turkish patients who need intensive treatment of hypercholesterolemia and higher doses are rarely needed.