Şişman, zayıf ve normal kişilerde plazma kolinesteraz (PCHE) ve eritrosit içi kolinesteraz (EACHE) enzim aktiviteleri
  1. Tez No: 30009
  2. Yazar: MÜRSEL GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
39 ÖZET Yaşlan 20-40 arasında olan 54 erkek, 36 kadın Toplam 90 kişiden; 30 zayıf (BMI25) kişinin, plazmalarında glukoz. bazal insulin, total kolesterol.trigliserit, fosfolipid, HDL- kolesterolLDL kolesterol LDL-kol / HDL-kol oranı PCHE ve EACHE düzeyleri tayin edildi. Zayıf (BMTsı25 ) kişilere ait değerler şu şekildedir Glukoz Bazal rnsülin Total kolesterol Trigliserit Fosfolipit HDL-Kolesterol LDL-kolesterol LDL-kol/HDL-kol PCHE EACHE 100.2 ± 31.6mg/dl 28.7 ± 11.1 uIU/ml 198.0 ± 39.9mg/dl 147.1 ± 54.8mg/dl 224.1 ± 37.3mg/dl 39.7 ± 9.2 mg/dl 124 ± 33.9 mg/dl 3.36 ± 1.02 mg/dl 8.55 ± 1.07 Ü/L 7377 ± 1428 Ü/L Zayıf grub ile normal kilolu grub karşılaştınldıârnda.Trigliserid (p< 0.01), LDL-Kolesterol (p< 0.01), PACHE (p< 0.001) değerlerinin Zayii kişilerde düşüklüğü, anlamlı bulunmuştur. Şişman grubun Zayıf grub ile karşılaştrnldıgında Trigliserid (p < 0.001), LDL- Kolesterol (p < 0.001) ve PCHE (p < 0.001 ) değerleri zayıf grup da düşükken; HDL- Kolesterol (p < 0.01), EACHE (p< 0.001) yüksekliği anlamlı bulunmuştur Şişman grubun.norrnal kilolu grub ile karşüaştrnldıâmda Trigliserid (p < 0.01). LDL-Kolesterol (p < 0.01), PACHE (p < 0.001) değerleri düşük; EACHE (p < 0.001) yüksek bulunmuştur. Zayıf, Normal kilolu ve Şişman gruplanmızın korelasyon testlerinde istatistiki açıdan ilişki bulunamamıştır. Şişmanlığın gelişiminde fazla kalori alınrmı nedeniyle PCHEnin karaciğerde uyanlıp yağ dokuda basküanması; PCHE, VLDL ve LDUnin artışına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Plasma glucose. basal Insulin, cholesterol, triglyceride, phospho lipid, HDL-Cholesterol. LDL-Cholesterol, LDL-Cholesterol/HDLOıolesterol ratios and PCHE and EACHE levels of 30 underweight (BMI < 21). 30 normal weight (BM 21-26 ) and 30 overweight (BMI > 25) participants (aged 20-40.54 males.36 females) were evaluated. The values of underweight subjects were;AZ The values of overweight subjects were; The Triglyceride (p < 0.01). LDL-Cholesterol ( p < 0.01 ). PCHE (p< 0.001) values of under weight group were lower than those of normal weight group. The Triglyceride (p < 0.001). LDL-Cholesterol.