Ülseratif kolitte yeni aktivasyon göstergesi serum eozinofil katyonik protein
A New activation marker in ulcerative colitis: Serum eosinophilic cationic protein (ECP)
- Tez No: 118515
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA UZUNİSMAİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) gastrointestinal kanalın sebebi bilinmeyen, relaps ve remisyonlarla seyreden, kronik, inflamatuar hastalıklarıdır. Hastalığın etyopatogenezinde kabul edilen son görüş; genetik olarak bozulmuş immunregülasyon nedeniyle çevresel faktörlerin tetiklediği immun yanıtın baskılanamaması sonucu inflamasyonun artarak sürdüğü şeklindedir. Son zamanlarda eozinofillerin inflamatuvar barsak hastalığı (İBH) etyopatogenezindeki rolleri sorgulanmaktadır. Bu amaçla yapılan çalışmalarda eozinofil granül proteinleri aktif hastalıkta doku, dışkı, perfüzyon sıvıları ve serumda artmış olarak gösterilmiştir. Ayrıca eozinofil granül proteinlerinden eozinofil katyonik protein (ECP) serum düzeyleri, ÜK olgularında hastalık aktivasyonu için çok değerli bir belirteç olarak saptanmıştır. Rutin laboratuvar parameterlerinden eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve C- reaktif (CRP), CH'de hastalık aktivite indeksi ile uyum gösterirken bu parametrelerin ÜK aktivitesini değerlendirmedeki yeri tartışmalıdır. Bu çalışmada yeni bir aktivasyon göstergesi olarak serum ECP düzeyinin hastalık aktivitesini göstermedeki yeri ve doku eozinofil sayısı ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya alınan 45 ÜK'li hastanın 21 'i erkek, 24'ü kadın olup, yaş ort: 41,7+ 13,4 ( yaş aralığı: 17-76)idi. Hastaların 18'i sadece aktif, 15'i sadece remisyon döneminde olup 12 hastanın ise hem aktif hemde remisyon dönemi verileri değerlendirildi. Hastalık aktivitesini değerlendirmede Mitsuru Seo aktivite indeksi tercih edildi. Hastalık aktivitesini göstermede lökosit sayısı, hemoglobin, ESH, CRP düzeyleri anlamlı bulunmadı. Serum ECP düzeyi aktif ÜK'de remisyon dönemine göre anlamlı derecede artmış bulundu (aktif dönem ECP: 29,2 ±23,1, remisyon dönemi ECP: 4,8 ± 3,9, p=0,002). Doku eozinofil sayısı ve serum ECP düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. 23Sonuç olarak; ECP, ESH ve CRP ile kıyaslandığında ÜK aktivasyonunu göstermede daha duyarlı bir test olarak bulundu. Serum ECP düzeyinin, ÜK aktivitesini değerlendirme ve tedaviye yanıtın takibinde kullanılabilecek invazif olmayan yeni bir laboratuvar parametresi olabileceği sonucuna varıldı. 24
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ulcerative Colitis (UC) and Chron's Disease (CD) which go through recurrenses and remissions in their courses are inflammmatory disorders of gastrointestinal system with unknown pathogenesis. The last concept about the etiopathogenesis of these diseases is that the genetically disturbed immunoregulation triggered by enviromental factors can cause unapposed immune response. The roles of eosinophils in the inflammatory bowel diseases have been extensively studied recently. These studies showed increased levels of eosinophil granule proteins in serum, stool, perfusion fluids and tissue levels in the active stage. The serum levels of eosinophil cationic protein (ECP) was found to be an important marker for disease activity. Eryhrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) increase in accordance with the disease activity in CD, but its role in UC is controversial. In this study, the importance of the serum ECP as a novel marker in determining disease activity and the correlation of the ECP with the tissue eosinophil counts is investigated in adult patients with UC. Our study involved 45 patients with UC; 21 male, 24 female; mean age 47+13,4 (17-76), 18 in active period, 15 in remission period and 12 both in remission and active period. Mitsuro Seo activity index was taken to assess the activity. Leucocyte count, ESR, CRP and hemoglobin levels were found to be nonsignificant in determining disease activity. Serum ECP levels is found to be statistically higher in the active period compared to remission period (ECP value in the active period was: 29+ 23.1 and that of the remission period was 4.8±3.9, p=0.002). No corrrelation was found between serum ECP levels and peripheral eosinophil counts. Tissue eosinophil count and serum ECP levels were also not correlated. 25As a result, ECP is a more sensitive marker than ESR and CRP for disease activity of UC. Serum ECP level can be an new, important non-invasive marker for determining disease activity and the response for the treatment. 26