Non-hodgkin lenfomada serum vasküler endotelyal büyüme faktörü düzeyinin ve kemik iliğinde anjiyogenezin prognoz ile ilişkileri
The relationship between serum vascular endothelial growth factor levels and angiogenesis in bone marrow with prognosis in non-hodgkin's lymphoma
- Tez No: 118516
- Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji ve Medikal Onkoloji Bilim Dalı Polikliniklerine başvuran, yeni tanı konmuş ve hiç tedavi görmemiş 37 non-Hodgkin lenfoma olgusunda kanda vasküler endotelyal growth faktör düzeyi ile kemik iliğinde mikrodamar dansitesi saptanarak; bunun diğer prognoz faktörleri, hastaların tedaviye yanıtı ve sürvi ile ilişkisi araştırılmış ve sonuçlar kontrol grubu ile de karşılaştırılmıştır. Yaşları 14-78 arasında değişen (ortalama 54), 3-21 ay arasında (med: 7 ay) izlenen 23 kadın, 14 erkek hastanın VEGF düzeyleri, kontrol grubunun VEGF düzeyleri ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,006). Kemik iliğinde mikrodamar dansiteleri açısından anlamlı bir fark gösterilememiştir (p=0,051). Hastaların VEGF düzeyleri ile kemik iliğindeki mikrodamar dansiteleri arasında da bir ilişki saptanamamıştır (p=0,54). Non-Hodgkin lenfomada prognostik önemi olan laboratuvar testleri arasından P2 mikroglobulin ile kemik iliğinde mikrodamar dansitesi arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0,025). Diğer prognostik belirteçlerle VEGF ve mikrodamar dansitesi arasında anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. Hastaların izlemine hala devam edildiğinden, doğru bir sürvi analizi yapmak mümkün olmamıştır. Ancak Haziran 2002 tarihi itibariyle ölen ve yaşayan hastaların VEGF düzeyleri karşılaştırıldığında, ölen hastaların VEGF düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,04). Kemik iliği incelemelerinde ise mikrodamar dansiteleri açısından anlamlı fark görülmemiştir (p=0,89). Çalışma tezin bitirilmesi gerektiğinden sonlandırılmıştır. Ancak hastaların takipleri devam etmekte olup, sürvi analizleri bu tip değerlendirmenin yapılabilmesi için yeterli süre geçtiğinde tekrarlanabilir. 35
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study, the vascular endothelial growth factor levels and micro vessel density in bone marrow were evaluated in 37 newly diagnosed and untreated non-Hodgkin's lymphoma patients at the Departments of Hematology and Medical Oncology of Cerrahpaşa Medical School, and the relationship between these parameters and other prognostic factors and their response to treatment, and the survival rate was researched and the results were compared with the control group. The VEGF levels of 23 female and 14 male patients whose ages ranged between 14 and 78 (mean 54) were found to be significantly higher than those of the control group (p= 0,006). However, microvessel density in bone marrow did not prove to be significantly different (p=0,051). No relationship was determined between the VEGF levels and the microvessel density in the bone marrow of the patients (p= 0,54). A correlation between p*2 microglobulin and the microvessel density was determined (p= 0,025). However, no correlation was determined between other prognostic factors and the VEGF levels and the microvessel density. Since the patients are still under treatment, a proper survival analysis was not possible to implement. However, as of June 2002, the VEGF levels of dead and alive patients were compared and the VEGF levels of the dead patients were found significantly higher than those of the alive patients (p= 0,04). However, their microvessel density was not significantly different ( p=0,89 ). This study, which is an internal medicine speciality thesis was ended due to time constraints. However, the patients are still under surveillance and the survival analysis may be performed in the future after enough period to make this assesment possible will be elapsed. 36