Beyaz önlük hipertansiyonunda uç organ hasarının değerlendirilmesi
End organ damage in white coat hypertension
  1. Tez No: 118514
  2. Yazar: SEDEF BELENTEPE ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN TUNÇKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Klinikte kan basıncı yüksek ölçülen bazı kişilerin kan basıncının medikal ortamın dışında normale döndüğü uzun süredir bilinmektedir. Son yıllarda geliştirilen ayaktan kan basıncı izlemi ile bu kişiler daha iyi tanınmaya başlanmış ve bu durum“beyaz önlük hipertansiyonu”(BÖH) olarak tanımlanmıştır. Normalden ve hipertansiyondan farklı bir durum olan BÖH'na yaklaşımı, bu klinik durumda hipertansif uç organ hasarlarının olup olmadığı ve oluyorsa derecesi belirleyecektir. Bu alanda yapılan çalışmaların sonuçları oldukça çelişkilidir. Bazı araştırıcılar BÖH'nun selim bir durum olduğunu savunurken bazıları kardiyovasküler risk taşıdığını ortaya koymuştur. 50 normal kontrol ile 90 BÖH'lu ve 101 hipertansif hastanın değerlendirildiği çalışmamızın sonucunda BÖH olan grupta, hipertansiflerden daha az olmakla beraber anlamlı oranda uç organ hasarı olduğu görüldü. BÖH olan hastalarımız çoğunlukla obez (VKİ=29,0±4, kontrol grubu ile p=0,045) ve kadınlardan oluşmaktaydı (%78). BÖH olan grupta kontrol grubuna göre anlamlı derecede artmış SVK ve SVKİ (p=0,001 ve p=0,001) olduğu, ancak hipertansiflerde SVK ve SVKİ'nin BÖH'lulardan daha fazla artmış olduğu gözlendi (p=0,027 ve p=0,005). BÖH'da HTRP görüldü. Ancak SVK ve SVKİ' de olduğu gibi hipertansiyonda rastlanandan daha az olduğu gözlendi (%13 ve %27). AAH açısından gruplar arasında anlamlı farklılık olmasa da BÖH ve hipertansiflerde patolojik boyutta mikroalbminuri olduğu görüldü ve BÖH'da artmış kardiyovasküler riskin bir göstergesi olarak yorumlandı. Bu nedenle BÖH'da uç organ hasarını araştırmayı hedeflediğimiz çalışmamızda, BÖH'da uç organ hasarı geliştiğini ancak hasarın oranı ve derecesinin hipertansiyonda görülenden daha az olduğunu saptandı. Beyaz önlük hipertansiyonu takibi gereken, selim olmayan bir durumdur. Hipertansiyodan farklı olan bu klinik durumda oluşan uç organ hasarının nedenleri ileri araştımalarda ele alınması gereken bir konudur. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY Physicians know, for years, that some patients who apparently have raised blood pressure actually have normal blood pressure when the measurement is repeated away from the medical environment. This phenomenon, which is easly detected with the ambulatory blood pressure monitoring, is called“white coat hypertension”(WCH). Results of the ongoing debates about the target organ changes and their degrees, will determine the clinical approach to WCH, which is a differs as a clinical situation from normotension and hypertension. Clinical surveys considering target organ changes in WCH resulted with controversy. WCH is said to be an innocent clinical situation by some authors, whereas others have found an increased risk for cardiovascular. 50 normotansive, 90 white coat hypertansive and 101 hypertensive subjects were involved and end organ damage - but to a lesser degree than that occured in hypertensives- was observed in the WCH group. WCH patients tend to be obese (BMI=29,0±4, WCH vs normotensives p=0,045) and mostly female (%78). LVM and LVMI were greater in WCH group compared to the normotensives (p=0,001 and p=0,001) but much more higher in the hypertensive group (p=0,027 and p=0,005). HTRP was seen in WCH but it was less severe and rare compared to hypertensives (%13 ve %27). Although the difference of AER was not significant between groups, WCH and hypertensives found to have pathologically high levels of microalbuminuria and their cardiovascular risk was considered to be increased. Our study was designed to search for the target organ changes in WCH and resulted with the findings that showed end organ involvement in WCH. But the degree of the end organ changes were less than the changes observed in the hypertensive population. WCH is not a benign condition and warrants close follow-up. Target organ involvement in this clinical situation should be investigated with further studies. 30