Antitüberküloz tedavinin tüberkülozlu hastalarda leptin düzeyine etkisi
The Effect of antituberculosis treatment on leptin levels in patients with tuberculosis
- Tez No: 118530
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Chest Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
m ÖZET Vücutta katabolik fazın patolojik örneklerinden biri aktif akciğer tüberkülozudur. Bu çalışma aktif akciğer tüberkülozu olan hastalarda gözlenen iştah azalması ve kaşekside leptin hormonunun rolünün olup olmadığını, ayrıca tedavi ile hormon düzeyindeki değişiklikleri tespit etmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya aktif tüberküloz tanısı alan 7 kadın, 1 8 erkek toplam 25 hasta ve kontrol grubu olarak herhangi bir hastalığı olmayan 9 kadın, 16 erkek toplam 25 normal olgu alındı. Tüberkülozlu hastalarda tedavi öncesi ve tedavinin altıncı ayında leptin düzeyleri vücut kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi ve bel kalça oranları ölçüldü. Tüm ölçümler kontrol grubunda da yapılarak sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Active lung tuberculosis is one of the pathological examples about catabolic phase in body. This study was performed to investigate whether leptin hormone has a role in decreased apetite and cachexia which are observed in patients in active lung tuberculosis and also to find out hormonal differences after treatment with active tuberculosis. A total of 25 patients (7 female, 18 male) and 25 subjects (9 female, 16 male) not having any extra disease were included in the study. Leptin levels, body mass index, body lipid percent and waist/hip ratios were measured before and at the 6th month of treatment. All measurements were also made in the conrol group and the results were compared.