Akciğer tüberkülozunda aktivite saptanmasında tümör belirleyicisi CA-125 in yeri
The assessment of tumor marker CA125 in patients with active pulmonary tuberculosis
- Tez No: 797495
- Danışmanlar: UZMAN GÜLTEKİN TİBET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Literatürde tüberküloz peritonit ve genital organ tüberkülozu saptanan bazı hastalarda CA125 düzeyleri normalden yüksek bulunmuştur. Antitüberküloz tedavi sonrası klinik düzelme ve CA125 düzeylerinde normale dönüş izlenmiştir. Çalışmamızda bir tümör belirleyicisi olan CA125in akciğer tüberkülozlu erkeklerde hastalık belirlenmesindeki değeri, çeşitli parametrelerle CA125 değerleri arasındaki ilişki ve CA125in tedaviye yanıtın izlenmesindeki değeri araştırıldı. 34 aktif, 21 inaktif akciğer tüberkülozlu vaka ve 20 sağlıklı gönüllüden oluşan toplam 75 erkek vaka incelendi.Aktif grupta tedavi öncesi ve tedavinin ikinci ayındaki ortalama CA125 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,000) Aktif grupta tedavi öncesi ve ikinci aydaki CA125 değerleri yerleşme parametresi açısından değerlendirildiğinde 34 vakanın 20sinin bilateral yerleştiği ve bunun da istatistiksel olarak anlam taşıdığı görüldü. (p=0,012) İnaktif ve aktif hastalarda ek hastalık sıklığı farklı bulundu. (x2=5,00, p=0,0015) Benzer şekilde inaktif ve aktif hastalarda kavite varlığı oranı da istatistiksel olarak farklı bulundu (x2=10,05, p=0,015) Aktif ve inaktif grupların eritrosit sedimentasyon değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı (p=0,013) Aktif akciğer tüberkülozunun CA125 artışına neden olan bir hastalık olduğu ve antitüberküloz tedavi ile CA125 düzeylerinin normale döndüğü sonucuna varıldı. Kavite ve yaygın hastalığı olan vakalarda anlamlı yüksek değerler saptandı. Tüberküloz lezyonlarının aktivitesine karar vermede veya antitüberküloz tedavi alan hastalarda tedaviye yanıtın izlenmesinde bu tümör belirleyici yararlı olabilir. CA125 yüksekliği saptanan hastalarda tüberküloz da ayırıcı tanıda akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the literature, in some cases with tuberculous peritonitis and/or genital tuberculosis, CA125 levels were found to be elevated. After antituberculous therapy, clinical improvement and decrease in CA125 levels were examined. In this study, the efficiency of tumor marker CA125 in assessing the activity of tuberculosis, response to the therapy and the relationship between some parameters and CA125 were examined. 34 active, 21 inactive pulmonary tuberculosis and 20 healthy males were investigated. In the active group, the average CA125 levels before the therapy were found to be higher than the levels in the second month. (p=0.00001) CA125 levels before and after the therapy were examined according to the location parameter and 20 of 34 cases were found to be bilaterally located and this was statistically significant. (p=0.012) The frequency of accompanying disease was found to be different in active and inactive groups. (x2=5,00, p=0.024) Accordingly, presentation with cavitary images was found to be different in inactive and active groups. (x2=10.5, p=0.0015) Erythrocyte sedimentation rates of active and inactive groups were found to be different statistically different. (p=0.013) Active pulmonary tuberculosis may cause elevation in CA125 levels and the levels become normal after antituberculous therapy. The patients with cavitary lesions and a spread disease have significantly higher levels. This tumor marker can be useful in determination of the activity of tuberculosis lesions and response to the antituberculosus therapy. Tuberculosis has to be considered in evaluating elevations in CA125 levels.