Esansiyel hipertansif hastalarda serum leptin düzeyi ve endotel fonksiyon ilişkisi
  1. Tez No: 118546
  2. Yazar: HÜSEYİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. ÇETİN ÖZENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET Insulin direnci ve sempatik aktivasyon esansiyel hipertansiyon patogenezinde rol oynamaktadır. Aynı zamanda Sempatik aktivasyon, insülin direncinde gelişen hipertansiyonda rol oynayan faktörler arasında yer almaktadır. Esansiyel hipertansif hastalarda sempatik aktivasyon varlığı farklı yöntemlerle gösterilmiştir. Başlıca yağ dokusunda sentezlenen leptinin de sempatik aktivasyona yol açarak esansiyel hipertansiyon patogenezinde rol oynadığı bilinmektedir. Ayrıca leptin, endotel hücrelerinden serbest oksijen radikali oluşturarak oksidatif stres oluşumuna neden olabilmektedir. Hem oksidatif stres hem de sempatik aktivasyon endotele bağlı dilatasyonun bozulması olarak tanımlanan ve esansiyel hipertansiyon hastalarında görülen endotel disfonksiyonuna yol açabilmektedir. Bu bilgilerin ışığında, bu çalışmada, esansiyel hipertansif hastalarda serum leptin seviyesi ile endotel fonksiyonu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 35 esansiyel hipertansiyon hastası (yaş:44.2±7.1, erkek/kadın: 19/16) ve demografik özellikleri benzer 38 sağlıklı kontrol (yaş: 44.8±5.6, erkek/kadın: 20/18) dahil adildi. Serum leptin seviyesi hasta ve sağlıklı kontrol grubunda karşılaştırıldığında her iki grup arasında fark bulunmamaktaydı (3.86±4.4, 3.01 ±3.2 p>0,05). Alt grup değerlendirmeleri yapıldığında ise erkek hipertansif hastalarda serum leptin seviyesinin sağlıklı kontrol grubundaki erkek bireylerin serum seviyesinden istatiksel olarak anlamlılığa ulaşmasa da yüksek olduğu tespit edildi (1.74+2.05, 0.61 ±0.73 p>0.08).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Insulin resistance and sympathetic activation are shown to play a role in the pathogenesis of essential hypertension. Sympathetic activation has also a pathogenic role in the development of hypertension due to insulin resistance. The role of sympathetic activation in essential hypertension has been documented by a variety of tecniques. Recently, it is discovered that adipocyte- derived leptin may play a role in the pathogenesis of hypertension by causing sympathetic activation. Besides that, leptin is suggested to cause oxidative stress in human endothelial cells by inducing free oxygen radicals.Both oxidative stress and sympathetic activation may be a cause of endothelial dysfunction which is the term most often used to denote impairement of endotheliurn-dependent vasodilatation. Endothelial dysfunction is now recognised as a characteristic of patients with essential hypertension. In the view of these datas, in this study we aimed to find a relation between endotheliurn-dependent dilatation and leptin in patients with essential hypertension. 35 patients with essential hypertension (age; 44.2±7.1, male/female: 19/16) and 38 healty controls (age:44.8 ± 5.6, male/female:20/18), who were matched for age and gender were included in this study. Serum leptin levels did not differ significantly between the two groups (3.86±4.4, 3.01 ±3.2 p>0,05). In the subgroup analysis, we found serum leptin levels higher in male hypertensive patients when compared to male healthy controls, though not statistically significant (1.74±2.05, 0.61 ±0.73: p>0.08). Flow and nitrate mediated dilatation were found to be reduced in hypertensive group when compared to control group.