Behçet Hastalığı'nda serumda serbest HSP70 ve anti-HSP70 antikor varlığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 118545
  2. Yazar: ELİF BİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HANER DİRESKENELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET Isı şoku proteinleri (HSP) ısı başta olmak üzere anoksi, enfeksiyonlar, alkol, toksik metaller gibi hücrelerde protein denaturasyonuna yol açan çevresel stresler karşısında hücreler tarafından sentezlenen bir grup proteinin ortak adıdır. HSP'ler diğer hücre içi proteinlere eklenerek bir tür“bakıcılık”görevi üstlenirler. İnsan ve bakteriyel HSP'ler arasında yüksek oranda homoloji mevcuttur. Örneğin, HSP65 mikobakter ve insan arasında %50, mikobakter ve streptokok arasında ise %90-95 homoloji gösterir. Özellikle HSP65'in, Behçet Hastalığı'nın (BH) patogenezi arasında yer aldığı düşünülmektedir. Yapılan son çalışmalarda, a|3-kristalin ve HSP70 gibi diğer ısı şoku proteinlerine karşı antikorlar da Behçet hastalarının serumlarında gösterilmiştir. Ancak BH'da serbest HSP düzeyleri ile immün yanıt arası ilişki henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada, 62 BH'da serbest serum HSP70 seviyeleri ELİSA yöntemi kullanılarak ölçülmüş ve 37 rekürren oral ülser (ROÜ), 60 Romatoid artrit (RA) hastası ve 44 sağlıklı kontrolle (SK) karşılaştırılmıştır. Bu gruplar içinden seçilen 54 BH, 30 ROÜ, 40 RA hastası ve 44 SK'de ELİSA yöntemi kullanılarak anti-HSP70 ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Heat-shock proteins (HSPs) are a group of intra-cellular proteins which have scavenger roles for other intracellular proteins under denaturating stress conditions such as infections, hypoxia, trauma and toxic drugs. Significant sequence homology exists between the mammalian and microbial HSPs (mycobacterial and streptococcal HSPs have over 90%, and human HSP65/60s over 50%homology). Especially 60/65 kDa HSP (HSP 65) is suggested to be a candidate etiological agent for Behcet's Disease (BD). Recently, antibodies against other HSP's such as a3-crystallin and HSP70 have been also demonstrated in the sera of BD patients. But, the relationship between serum free HSP levels and immune responses is still unknown. In this study, serum free human HSP70 levels were measured in the sera of 62 patients with BD and compared with 60 patients with Rheumatoid Arthritis (RA), 37 patients with recurrent oral ulcerations (ROU) and 44 healthy controls (HC) with ELİSA. 40 patients with BD, 30 patients with ROU, 60 patients with RA and 44 HC were chosen from these groups and anti-HSP70 levels were measured in their sera with ELİSA.