Helikobakter pilori infeksiyonu ve yaşlanmanın mide epitel hücre proliferasyonu üzerindeki etkisi
The Effect of helicobacter pylori infection and aging on gastric epithelial cell proliferation
- Tez No: 118559
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN SOYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Gastroenterology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
6: ÖZET Helikobakter pilori infeksiyonu, mide kanseri için bir risk faktörüdür ve mide epitel hücre proliferasyonu ile ilişkilidir. Epitel hücrelerinin artmış proliferasyonu, artmış gastrointestinal adenokarsinoma riski için önemli bir parametredir. Bu çalışmanın amacı, mide epitel hücreleri üzerinde H. pilori ve yaşın etkisini tespit etmektir. Üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılan 157 hasta ( 92 erkek, 65 kadın, ortalama yaş 58.5, sınırlar: 18-85) çalışmaya alındı. 3 tane biyopsi örneği mide antrumundan flow sitometrik DNA incelemesi için (Proliferatif İndeks, S+G2M fazlan olarak vurgulandı), 3 'er adet biyopsi örneği de antrum, korpus ve kardiadan Helikobakter pilori infeksiyonu tespiti (CLO-test, kültür, histoloji) ve histopatolojik değerlendirme için her hastadan alındı. CLO- test, kültür ve histoloji incelemelerinden 2 'si pozitif bulunan hastalar H. pilori pozitif olarak kabul edildi. 157 hastanın 84'ü (%53.5) H. pilori (+), 73'ü (%46.5) H. pilori (-) olarak saptandı. Tüm grup için ortalama proliferatif indeks (Pİ) 4,5 bulundu. H. pilori (+) hastalarda Pİ, 5.14±0.33, H.
Özet (Çeviri)
7: SUMMARY Helicobacter pylori (H pylori) infection is a risk factor for gastric cancer and associated with proliferation of epithelial cells. Increased proliferation of epithelial cells is an important biomarker for increased risk of gastrointestinal adenocarcinoma. Studies of the effect of H pylori infection on gastric mucosa proliferation have yielded conflicting results. The aim of this study was to determine the effect of H pylori and age on gastric epithelial cell proliferation. 157 patients (92 men, median age: 58.5 years, range: 18-85) who had undergone upper gastrointestinal endoscopy were enrolled into the study. Six antral biopsy samples were obtained for flow cytometric DNA analysis (expressed as proliferative index, S+G2/M phase), presence of H pylori (CLO-test, culture and histology) and histopathologic examination. Also three biopsy samples were obtained from corpus and cardia for detection of H pylori and histopathologic assessment from each patient. 84 (53.5%) of the 157 patients were H pylori positive and 73 (46.5%) were negative. 93.3% of patients had diploid pattern and 6.7% expressed aneuploid pattern. The mean proliferative index (PI) was 4.8 ± 0.2 (SEM) for the whole group studied. As for H pylori (+) patients, PI was 5.14 + 0.33 and 4.26 ± 0.36 for H pylori (-) patients (p=0.017). When age groups were taken into account, PI was found higher in patients over 75 years of age (n=14, PI=6.66±1.3) than in patients under 35 years of age (n=25, PI=3.83±0.41, p=0.014). As for histological findings of gastric antrum, 3 1 patients were histologically normal, 64 had atrophic gastritis, 44 had chronic active gastritis and 18 had intestinal metaplasia with various degree of gastritis. There were no correlation between histological changes and PI. H pylori (p=0.045), age (p=0.082) and smoking (p=0.081) are independent factors that affect PI. 34In conclusion, Proliferative index of gastric antral mucosa is increased in patients with Helicobacter pylori. Although PI increases by age and smoking, H pylori infection is the only factor that significantly and independently influences the rate of epithelial cell proliferation, suggesting this bacterium may be an initiating step in gastric carcinogenesis. 35