Graves' hastalarında CTLA-4 gen polimorfizmi
CTLA-4 gene polimorphism in Graves disease
  1. Tez No: 118561
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT FAİK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Graves' hastalığı otoimmün bir hastalıktır. Graves' hastalığına yatkınlık çevresel ve genetik faktörlerin kombinasyonu ile belirlenir. HLA bölgesindeki ve HLA bölgesi dışındaki genlerin Graves' hastalığı gelişiminde rol aldıkları düşünülmektedir. T hücre aktivasyonunu regüle eden CTLA-4, Graves' hastalığı gelişiminde rol alan aday genlerden biridir. Bu genin 1. ekzon 49. pozisyonda A/G, promotör bölge -318. pozisyonda C/T, ve ekzon 4 3'çevrimlenmemiş bölgede AT dimer tekrarı olmak üzere tanımlanan üç adet polimorfizimi tarif edilmiştir. Amerikan popülasyonunda bu polimorfizmlerden bazıları ile Graves' hastalığı arasında ilişkiler bildirilmiştir. CTLA-4 gen polimorfizmi ve Graves' hastalığı arasındaki ilişki popülasyonun ırk dağılımından etkilenebileceği için farklı etnik gruplarda bu ilişki incelenmelidir. Graves' hastalığı ile 1. ekzon 49. pozisyon A/G ve promotör -318. pozisyonda C/T polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için sağlıklı 98 bireyde ve 77 Graves' hastasında adı geçen polimorfizmlerin sıklıkları PCR-RFLP (Polymerase chain reaction- Restriction Fragment Length Polymorphisym) metodu ile incelenerek, birbirleri ile karşılaştırıldı. Türk popülasyonunda 1. ekzon 49.
Özet (Çeviri)
Graves' disease is an autoimmune disease. Susceptibility to Graves' disease is determined by a combination of enviromental and genetic factors. Genes from HLA region and other genes are thought to contribute to the devolopment of Graves' disease. One of the candidate genes is CTLA-4 ( Cytotoxic T Lymphocyte-Associated-antigen-4 ), a negative regulator T cell activation. Three polymorphisms of the gene have been described at position 49 in exon 1, in the promoter region at position -318 and an AT dimer repeat within the 3 '-untranslated region of exon 4. Association between some of these polymorphisms and Graves' disease has been reported in American population. As CTLA-4 association with Graves' disease may be influenced by the racial composition of the population, it must be investigated in other ethnic groups. İn order to elucidate the relationship of Graves' disease with the A/G polymorphism in exon 1 at position 49 and C/T polymorphismin promoter region at position -318, the frequency of these two polymorphisms are identified and compared with each other in 98 healthy individuals and 77 Graves' disease patients. Polymorphisms were typed using a PCR-RFLP ( Polymerase Chain Reaction- Restriction Fragment Length Polymorphism ) method.