Graves hastalarında oksidatif stres ve tiyol/disülfit dengesinin araştırılması
Investigation of oxidative stress and thiol / disulphide homeostazis in graves' disease
- Tez No: 489943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Hipertiroidizmin en yaygın nedeni, otoimmün bir hastalık olan Graves hastalığıdır. Otoimmün süreç bir enflamatuar reaksiyonu indükler ve reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumuna neden olur. Oksidan ve antioksidan maddeler arasındaki denge oksidanlara doğru kayarsa oksidatif stres oluşur. Bu çalışmanın amacı Graves hastalarında yeni oksidatif stres parametresi olan tiyol/disülfit dengesini araştırmak ve diğer oksidatif stres parametreleri ile karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 33 Graves hastası (18 kadın ve 15 erkek, ortalama yaş; 32±10 yıl) ve 35 sağlıklı kişi (23 kadın ve 12 erkek, ortalama yaş; 33±11 yıl) dahil edildi. Serum tiyol/disülfit dengesi parametreleri, Erel ve Neşelioğlu tarafından geliştirilen yeni ve otomatik bir spektrofotometrik yöntemle çalışıldı. Bulgular: Graves hastalığı ve sağlıklı kontrol gruplarında yaş, cinsiyet ve VKİ açısından anlamlı farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The most common cause of hyperthyroidism is Graves' disease, an autoimmune disease. The autoimmune process induces an inflammatory reaction and leads to the formation of reactive oxygen species (ROS). When the balance between oxidant and antioxidant substances shift towards oxidants, oxidative stress is occur. The aim of this study is to investigate thiol / disulfide homeostasis, a new oxidative stress parameter and its comparation with other oxidative stress parameters in Graves' patients. Method: In this study, we recruited 33 Graves' patients (18 women and 15 men, mean age; 32±10 years) and 35 healthy subjects (23 women and 12 men, mean age; 33±11 years). Serum thiol/disulfide homeostasis parameters were investigated with a new and automated spectrophotometric method developed by Erel and Neşelioğlu. Serum TAS, TOS, PC and 8OHDG levels were investigated by commercial kits of this method. Findings: No considerably differences in age, gender and BMI were observed between Graves' disease and healty control groups(p>0,05).