Graves hastalarında asprosin ve meteorin-like düzeyi incelenmesi
Investigation of asprosin and meteorin-like levels in graves disease
- Tez No: 699716
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Hipertiroidi tiroid bezinin hızlı çalışması sonucu serumda tiroid hormonlarının artması durumudur. Tiroid hormonları bütün doku ve sistemleri etkilerler. Hipertiroidinin bilinen en sık sebebi graves hastalığıdır. Graves hastalığının etyopatogenezi tam olarak açıklanamamıştır. Graves hastalığı toplumun %5'ini etkiler. Otoimmün bir hastalıktır. Daha çok orta yaş kadınları etkiler. Hipertiroidi hastalarında metabolizma hızı artar, glukoz metabolizmasında bozulma görülür ve insülin direncinde artış görülür. Asprosin glukoz homeostazını düzenleyen bir proteindir. Hepatik glukoz üretimini artıran açlık kaynaklı bir hormondur. Salgılandığında iştahı artırararak vücutta yağ depolanmasını artırır. Meteorin-like doğuştan insanlarda var olan bağışıklıkta etkili olduğu düşünülen bir hormondur. Homeostatik ve enflamatuvar ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Otoimmün hastalıklar ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Meteorin-like ayrıca adiposit metabolizmasını etkileyip termogenezi düzenleyen bir hormondur. Çalışmamızda graves hastalarında görülen insülin direncini, glukoz metabolizma bozukluklarını ve inflamatuvar anomali mekanizmalarını belirlemeyi amaçladık. Böylelikle graves hastalığının etyopatogenezinin açıklanmasına ve yeni tedavi modalitelerinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçladık. Çalışmamızda graves hastalarında asprosin ve meteorin-like düzeyindeki değişiklikleri ve bu belirteçlerin VKİ, insülin direnci ve Crp arasındaki ili şkiyi saptamaya çalıştık. Materyal ve Metot: Çalışmamıza ek hastalıkları olmayan (diyabet, hipertansiyon, malignite hiperlipidemi gibi) ilaç kullanan veya kullanmayan 18-65 yaş arası 46 graves hastası çalışmaya alındı. Ayrıca 18-65 yaş arası 40 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. X Bulgular: Çalışmamızda graves hasta grubunda serum asprosin düzeyi 6,95±1,62 ng/ml saptanmış olup kontrol grubuna göre (15,62 ±11,33 ng/ml) anlamlı düzeyde düşük saptandı. Meteorin-like düzeyi ise hasta grubunda 1,9±0,77 ng/ml saptanmış olup kontrol grubuna göre (3,59 ±1,98 ng/ml) anlamlı düzeyde düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hyperthyroidism is an increase in thyroid hormones in the serum as a result of the rapid functioning of the thyroid gland. Thyroid hormones affect all tissues and systems. The most common known cause of hyperthyroidism is Graves' disease. The etiopathogenesis of Graves' disease has not been fully elucidated. Graves' disease affects 5% of the population. It is an autoimmune disease. It mostly affects middle-aged women. In patients with hyperthyroidism, metabolic rate increases, glucose metabolism is impaired, and insulin resistance increases. Asprosin is a protein that regulates glucose homeostasis. It is a fasting-derived hormone that increases hepatic glucose production. When secreted, it increases appetite and increases fat storage in the body. Meteorin-like is a hormone thought to be effective in innate immunity in humans. It has been found to be associated with homeostatic and inflammatory. It is thought to be associated with autoimmune diseases. Meteorin-like is also a hormone that affects adipocyte metabolism and regulates thermogenesis. In our study, we aimed to determine insulin resistance, glucose metabolism disorders and inflammatory anomaly mechanisms in Graves patients. Thus, we aimed to contribute to the explanation of the etiopathogenesis of Graves disease and the development of new treatment modalities. In our study, we tried to determine the changes in asprosin and meteorin-like levels in patients with Graves and the relationship between these markers BMI, insulin resistance and Crp. Materials and Methods: Forty-six Graves patients aged between 18-65 years, who did not have any additional diseases (such as diabetes, hypertension, malignancy, hyperlipidemia), who used or did not use drugs, were included in the study. In addition, 40 healthy volunteers between the ages of 18-65 were included in the study as a control group. XII Results: In our study, serum asprosin level was found to be 6.95±1.62 ng/ml in the Graves patient group, and it was found to be significantly lower than the control group (15.62 ±11.33 ng/ml). Meteorin-like level was found to be 1.9±0.77 ng/ml in the patient group, and it was found to be significantly lower than the control group (3.59 ±1.98 ng/ml).