Organofosfat insektisitlerine bağlı zehirlenmelerde komplikasyonların prospektif analizi
A prospective analysis of complications of organophosphate insecticides intoxication
  1. Tez No: 118582
  2. Yazar: GÜVEN KUVANDIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL GÖKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 544
Özet
ÖZET ORGANOFOSFAT İNSEKTİSİTLERİNE BAĞLI ZEHİRLENMELERDE KOMPLİKASYONLARIN PROSPEKTİF ANALİZİ Antikolinesteraz etkili organikfosfat zehirlenmelerinde multiple sistem organ yetmezlikleri sık görülmektedir. Hastalarda organikfosfat zehirlenmesine bağlı akut pankreatit, rhabdomiyolizis'e baglı akut böbrek yetmezliği, QT uzaması, torsade de pointes tipi ventriküler aritmiler, idioventriküler ritm, endokrin yan etkiler, periferik nöropati, bazal gangliyonlarda morfolojik değişiklikler, intermediate sendrom, gibi birçok sistemi etkileyen kilinik bulgular görülmektedir. Bu çalışmanın amacı ileriye dönük olarak organikfosfat zehirlenmelerinde gelişen komplikasyonları ortaya koymaktır. Tipik organikfosfat zehirlenmeli ardarda gelen 55 hasta çalışmaya alındı. Hastaneye gelişlerinde ve takiplerinde serum amilaz, lipaz, glukoz, kalsiyum, kan üre nitrojeni (BUN), kreatinin, aspartat aminotransferaz (ALT), alanin aminotransferaz (AST), laktat dehidrogenaz (LDH), sodyum, potasyum ve tam kan sayımı (CBC) tetkikleri yapıldı. Hiperamilazemili hastalarda batın ultrasonografisi (USG) yapıldı. Takiplerinde akut böbrek yetmezliği gelişen hastalarda kreatin fosfokinaz (CPK) ve idrarda miyoglobin bakıldı. Elektrokardiyografik monitörizasyon her hastada yapıldı. Hiperamilazemi (>270 U/L) 15 hastada saptandı (508.6±171.1) U/L, bu 15 hastanın 7'sinde hiperlipazemi de tespit edildi. Toplam 9 hastada Hiperlipazemi (>406 U/L) saptandı (594.7±320.2 U/L), lipaz değeri yüksek ancak amilaz değeri normal 2 hastamız mevcuttu. Hiperamilazemisi olan ve USG yapılan hiçbir hastada patolojik bulgular saptanamadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A PROSPECTIVE ANALYSIS OF COMPLICATIONS OF ORGANOPHOSPHATE INSECTICIDES INTOXICATION. Multiple systems organ failure are commonly seen in anticholinesterase organophosphate intoxication. The aim of this study is to evaluate complications of organophosphate insecticide. We conducted a prospective study in 55 consecutive patients with typical organophosphate poisoning. On admission and following recovery, serum amylase, serum lipase, glucose, calcium, urea nitrogen (BUN), creatinine, aspartate amino transferase (SGOT), alanine aminotransferase (SGPT), lactate dehydrogenase (LDH), sodium, potassium, and complate blood count (CBC) were determined. Abdominal ultrasonographic evaluation was done in patients with hyperamylasemia. Creatine kinase (CPK) and myoglobinuria were determined in patients with acute renal failure on following recovery. Electrocardiographic monitoring was done in every patient on admission and following recovery. Hyperamylasemia (>270 U/L) was diagnosed in 15 subjects (508.6±171.1 U/L), 7 of them had also hyperlipasemia. Hyperlipasemia (>406 U/L) was diagnosed in 9 subjects (594.7±320.2 U/L). Abdominal ultrasonographic evaluation revealed no pathologic findings in all subjects. One patient had bilateral facial swelling considered parotitis.