Klorprifos-etil'in karaciğerde neden olduğu oksidatif hasarın invitro şartlarda araştırılması
In vitro investigation of oxidative damage in liver caused by chlorpyrifos-ethyl
- Tez No: 138018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
40 ÖZET Klorprifos-etil (KE), yaygın olarak kullanılan organofosfat insektisitlerden biridir. Bu çalışmada, KE'in insan karaciğer hücre dizisi HepG2 üzerine sitotoksik etkisini ve melatonin koruyucu etkisini araştırdık. Çalışma iki aşamada gerçekleştirildi. İlk aşamada hücre canlılığına KE'nin etkisi ve bunun engellenmesinde melatoninin rolü araştırıldı. Bu aşamada gruplar şu şekilde organize edildi: 1. Kontrol grubu (KE grubunun canlılık oranlan bu gruba göre değerlendirildi.) 2. Melatonin grubu (Mel+ KE grubunun canlılık oranlan bu gruba göre değerlendirildi.) 3. KE grubu (Değişik dozlarda KE ile muamele edildi.) 4. Mel+ KE grubu (Değişik dozlarda KE'ye ek olarak melatonin eklendi.) Hücreler 96 well petri kaplarına her well'de 3x1 05 olacak şekilde ekildi. 24 saat sonra KE grubundaki hücreler (1080, 540, 270, 135, 67.5, 33.7, 16.8, 8.4, 4.2, 2.1, 1 ve 0.5 ng/ml) konsantrasyonlarında KE ile 72 saat 37 °C'de %5 C02 'li ortamda (Lee inkübatörde) inkübe edildiler. Melatonin+KE grubundaki HepG2 hücreleri ise bir saat 500 u,g/ml melatonin ile ön inkübasyona alındıktan sonra değişen KE konsantrasyonlan ile 72 saat muamele edildiler. Daha sonra KE ve KE+M gruplarında hücre canlılığı belirlendi. KE verilen HepG2 hücrelerinin canlılığı kontrol grubundaki hücrelere oranla anlamlı derecede düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Clorprifos-etil (KE) is one of the widely used organophosphate insecticides. In this study we have investigated the cytotocsic effect of KE on human liver cell lines, HepG2 and melatonin protective effect of melatonin. The study was conducted in two phases. în the first phase, the effect of KE on viability of HepG2 cell lines and the protective role of melatonin were investigated. In this phase, the groups were organized as follows: 1. The control group (The viability of cell lines of the KE group were evaluated according to this group). 2. The Melatonin group (The viability of cell lines of the Mel+ KE group were evaluated according to this group). 3. The KE group ( Treated with various dozes of KE). 4. The Mel + KE group (In addition to various dozes of KE, melatonin was added.) The cells were planted into 96 well petri cups containing each well 3x1 05 cell. One day lather, the cell in the KE group were incubated for 72 hours at 37° C with KE concentrations of 1080,540, 270, 135, 67.5, 33.7, 16.8, 8.4, 4.2, 2.1, 1 and 0.5 u.g/ml. The HepG2 cells in the Mel +KE group were firstly incubated with 500 ng/ml melatonin and eftarwards were treated with the various KE concentrations like the concentration of KE group for 72 hours. Then, cell viability was determined in the KE and Mel + KE groups.