Acil servis hekimlerinde tükenme sendromu
Burnout syndrome in the emergency physicians
  1. Tez No: 118597
  2. Yazar: MUSTAFA SERİNKEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Tükenme sendromu, bireylerin işleri gereği karşılaştıkları insanlara karşı duyarsızlaşmaları, duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleri ve kişisel başarı ve yeterlilik duygularının azalması biçiminde tanımlanmıştır. Ülkemizde hekimler ve hemşireler üzerinde, tükenme ve tükenmeyle ilişkili faktörlerin araştırıldığı çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Biz bu çalışmada, hekimliğin diğer branşlarına nazaran tükenme ve ilişkili durumlara daha açık olduğunu düşündüğümüz acil servis hekimlerinin tükenme düzeylerini ve tükenmeyle ilişkili faktörlerini araştırmayı amaçladık. 1 Temmuz ile 1 Kasım 2001 tarihleri arasında, İzmir il merkezinde bulunan Devlet, SSK ve üniversite hastaneleri acil servislerinde görevli 113 hekim çalışmaya katılmıştır. Veriler, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve sosyodemografik veri toplama formu kullanılarak elde edilmiştir. Acil servis hekimlerinin en fazla bildirdikleri iş stres faktörlerinin, hastalardan enfeksiyon hastalığı bulaşma korkusu, yetersiz ücret, hasta yakınları ve hastaların kaba ve saldırgan davranışları, toplumdan bekledikleri saygıyı görmemeleri ve takdir edilmemeleri olduğu görülmüştür. Çalışmamızda, acil servis hekimlerinde duyarsızlaşmanın gelişiminde iş yükünün önemli bir etmen olduğu saptanmıştır. Aylık çalışma sürelerinin tükenme üzerine etkisi görülmemiştir. Hekimlerin medeni durumlarının, yaptığı hekimlikle ilgili ek işlerin, sigara ve alkol gibi alışkanlıklarının tükenme düzeylerine etkisi saptanmamıştır. Ancak kadın hekimlerin duygusal tükenmelerinin yüksek olduğu, yaş ve meslekte çalışma yılının artması ile duyarsızlaşma düzeylerinin azaldığı, sosyal aktivite ve hobileri olan hekimlerin duygusal tükenme düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Bir başka bulgumuz ise hekimlerin acil serviste çalışmak istedikleri sürelerin, tükenme düzeyleri ile doğrudan ilişkili olduğudur. Hekimlerin tükenme düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde, tükenmenin depresyonla pozitif ilişkili olmasına karşın onun bir alt tipi olmadığı, fakat tükenme düzeyi yüksek olan bireylerde depresyonun beklenen bir sonuç olduğunu görülmüştür. 44
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY Burnout syndrome can be defined as the loss of sensitization to the patients involved, feeling emotionally exhausted, decrease of sufficiency, of the individuals due to the nature of the work. In our country, several studies had been performed investigating the burnout and the factors related to burnout of the medical doctors and nurses. In our study, we aimed to investigate the burnout and the factors related to burnout in the emergency room staff whom we though, were more susceptible to this syndrome than the medical staff working in the other branches of medicine. Between June 2001 and November 2001, 113 physicians had been taken into the study, working in the emergency rooms of State Hospital, Social Security Institute (SSK) Hospitals and University Hospitals. Data were obtained by using Maslach's Burnout Scale (MBS), Beck's Depression Scale (BDS) and social demographic survey form. Most common work stress factors mentioned by the physicians were; contamination from the patients, insufficient salary, facing the violent behaviours by the patients themselves and their relatives, getting less respect and appreciation then expected. Our study shows that, the process of desensitization in the physicians is mostly related to the extensive hard work. There is no correlation between burnout and the overall monthly working hours, marital status of the physician, secondary jobs out of hospital, smoking and alcohol beverage. On the other hand, the emotional exhaustion in the female physicians is higher. Desensitization is decreasing against the years of experience and in the physicians having social activities and hobbies. Another finding is, decrease of the willingness to work in the emergency room is directly correlated to the level of the burnout. Our investigations for the relation between the depression level and the burnout level of the physicians show that; even though the burnout is positively correlates to the depression, İt is not a subtype of it. In the individuals having higher burnout levels, depression can be expected more frequently as an outcome. 45