Psoriaziste subklinik eklem tutulumu: MRI, X ışını ve sintigrafik bulgular
Subclinic psoriatic joint involvement: MRI, X-ray and scintigraphic data
  1. Tez No: 118619
  2. Yazar: GÖKER ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kemik sintigrafısi ve MRI tetkikleri subklinik psoriatik artritli hastaların tanısında son yıllarda çok sık kullanılmış ve tanıda çok başarılı sonuçlar alınmıştır.X-ray grafı,kemik sintigrafısi ve MRI'nın subklinik psoriatik artritlerdeki basan oranını karşılaştırmak için Mayıs 2000-Mayıs 2002 tarihleri arasında,psoriazis tanısı konan ve hiçbir eklem şikayeti olmayan ve bu durumları bir FTR/romatoloji uzmanı tarafından teyit edilen, yaşları 18-26 arasında değişen (ortalama 21) 25 erkek hasta yatırılarak incelendi. Hastaların öncelikle PASI skorlarına bakıldı. Daha sonra her iki el ve el bileğinin ilk önce normal radyogrfisi (x-ray) çekildi ve sonra aynı yerlerin MRI incelemesi yapıldı. En son olarak da tüm vücut kemik sintigrafısi ve her iki el bileği sintigrafısi yapıldı.Normal radyografik tetkik ile hiçbir patoloji saptanmazken MRI'da ise 4 hastada patolojik tutulum psoriatik artritle uyumlu bulundu. Sintigrafide ise patolojik sonuç elde edilen 9 hastanın ancak 3 tanesi MRI tarafından psoriatik artrit lehine doğrulandı. Geriye kalan 6 hasta ise MRI tarafından post-travmatik osteoblastik aktivite olarak değerlendirildi. Normal radyografide hiç patolojik görüntü alınmadığı için istatistiksel değerlendirme yapılmadı. Sintigrafı sonuçlan ve MRI sonuçlan ile PASI skorları arasındaki değerler Mann-Whitney U Testi ile değerlendirildi ve anlamlı bulunmadı. (sırasıyla p=0,955 yani p>0,05 ve p=0,970 yani p>0,05) Ayrıca MRI ve sintigrafi sonuçlan arasındaki değerler de istatistiksel olarak karşılaştırıldığında sonuç anlamlı bulunmadı. (Fischer's Exact Test p=0,116) Dolayısı ile MRI ve sintigrafik tetkikler psoriatik artrit erken tanısında kullanılabilir fakat birbirlerine üstünlükleri yoktur. (Pearson r=0,35, p=0,082). 41MRI ile sintigrafi sonuçları, MRI altın standard olacak şekilde karşılaştırıldığında sintigrafmin subklinik eklem tutulumunu tespit etme sensitivitesi %75 spesifitesi ise %71 olarak bulunmuştur. Yani sintigrafinin sensi vitesi yüksek ancak spesifitesi nispeten düşüktür. Bu yüzden MRI' a alternatif olabilir, ancak riskli hastalarda tarama testi olarak öncelikle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SUBCLINIC PSORIATIC JOINT INVOLVEMENT: MRI, X-RAY AND SCINTIGRAPHIC DATA Nowadays the three different radiological methods which are X-ray, bone scintigraphy (BS) and magnetic resonance imaging (MRI) are being widely used. We aimed to compare success rates of x-ray graphy, BS and MRI in the diagnosis of subclinical psoriatic arthritis.For this purpose 25 male patients (ages between 18-26 ;mean=21) who had no complaints of arthritis subjectively and with phyisical examination included in the study. PASI scoring,x-ray graphy,BS and MRI of both hands and wrists were performed and in addition, whole body scintigraphy of all patients were also done. No pathological finding was found with x-ray graphy. The number of patients with findings of supporting psoriatic arthritis were four. Only three out of 9 patients who had pathological results with scintigraphy,were confirmed as psoriatic arthritis by MRI. It was accepted as post-travmatic osteoblastic activity in the rest of 6 patients. The results of MRI and scintigraphy were compared with PASI scores by means of Mann- Whitney U-Test,and they were not statistically significant(P>0,05).Besides,the result of analysis of MRI and scintigraphy (Fischer's Exact Test) was not significant. When we compare scintigraphy with MRI for specificity and sensitivity, the rates were 71% and 75% respectively. As a result,we found that BS and MRI can be used for diagnosis of early psoriatic arthritis,but the sensitivity and specificity of BS is lower than MRI. BS can be used for screening purpose in patients with probable PsA.