Behçet hastalığında eozinofil aktivitesi
  1. Tez No: 118620
  2. Yazar: LUNA AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Etyolojisi ve patogenezi henüz tam olarak açıklığa kavuşmamış olan Behçet hastalığı günümüze kadar birçok araştırmanın konusu olmuştur. Türkiye gibi insidansın çok sık olduğu ülkelerde bu çalışmaların önemi bir kat daha artmaktadır. Bu çalışmada, Behçet hastalarında eozinofil aktivitesinin bir göstergesi olan serum ECP düzeyinin ölçülmesi ve bu değerlerin sağlıklı bireylerden farklılık gösterip göstermediği, hastalık aktivitesi, kan eozinofil ve IgE değerleriyle olan ilişkisinin araştırılması planlandı. Bu amaçla, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne Mayıs- Ağustos 2001 tarihleri arasında başvuran, Uluslararası Çalışma Grubu tanı kriterlerine göre Behçet hastalığı tanısı almış olan 42 hasta ve 50 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Kırkiki Behçet hastasının 14'ünde (% 33,33), kontrol grubunda yer alan 50 sağlıklı bireyin 19'unda (% 38) ECP düzeyleri, çalışmada kullanılan kitin referans değeri olan 1 1 ng/ml'nin üzerinde saptandı. Kan eozinofil düzeyleri hastaların tümünde, IgE düzeyleri ise bir hasta hariç tüm hastalarda normal sınırlar içindeydi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behcet's disease, of which etiopathology has not been cleared yet, has been the subject of many studies since now. The importance of these studies is more likely in countries such as Turkey, where the incidence is higher. In this study, we aimed to measure ECP levels, a parameter of eosinophil activation in Behcet's patients and healthy controls. We also aimed to define the correlation of ECP levels with disease activity, eosinophil numbers and serum Ig E levels. For this purpose, 42 patients diagnosed as Behcet's disease according to International Study Group criteria were included in the study during May- August 2001 at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Department of Dermatology. Fourteen of 42 Behcet's patients and 19 of 50 healthy controls had ECP levels higher than the reference value (11 ng/ml). Blood eosinophil numbers of all patients were in normal limits, so were serum IgE levels, except one patient.