Çocukluk çağı atopik dermatitinde total IgE, eozinofili, prick ve yama testi sonuçlarının değerlendirilmesi ve önemi
- Tez No: 118627
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ MEVLİTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
7. ÖZET: Atopik dermatitin patogenezinde rol oynayabilen inhalant ve gıda allerjenleriyle prick test yapıldı. Çeşitli kontakt allerjenlerle yama testi yapıldı. Total IgE ve eozinofıli düzeyleri ölçüldü. Total IgE, eozinofili düzeyleri ve ailesel atopik mukozal hastalık ile PT- YT'i ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine Nisan 2001 ile Mayıs 2002 tarihleri arasında başvuran 75 hasta dahil edildi. Bu hastaların 50' si AD tanısı alan ve 25' i AD dışı dermatolojik problemleri olan hastalardan oluşmaktaydı. Tüm hastalara 49 allerjenle PT, 22 allerjenle YT'i yapıldı, serum total IgE ve eozinofili düzeyleri bakıldı. Sonuçlar“Ki Kare Testi ”ve bağımlı gruplar için“Mc Nemar Testi ”ile istatistiki olarak değerlendirildi. AD' li 50 olgunun 27'sinde (%54) PT pozitif, 22'sinde (%44) YT'i pozitif, 28'inde (% 56) total IgE düzeyi artmış, 9'unda (%18) eozinofili tesbit edilmiştir. PT pozitif olan hastaların % 70,4'ünde total IgE düzeyi yüksekti, % 29,6'sında eozinofili mevcuttu. % 29,6'smda ARK, % 1 1,1 'inde astım, % 37'sinde ailesel atopi anamnezi vardı. PT pozitifliği ile total IgE ve eozinofili düzeyleri arasında pozitif bir ilişki vardı. Ama bu ilişki kişisel ve/ veya ailesel atopi varlığı ve PT pozitifliği arasında yoktu. Çalışma ve kontrol gruplarının pozitif PT sonuçlan karşılaştırıldığında arada istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. YT'i pozitif olan hastaların % 50'sinde total IgE düzeyi yüksekliği, % 13,6'sında eozinofili, % 22,7'sinde ARK, % 9,1'inde astım, % 40,9'unda ailede atopi hikayesi vardı. YT' i pozitifliği ile total IgE, eozinofili düzeyleri, kişisel ve/ veya ailesel atopi arasında (-) korelasyon tesbit edildi. Çalışma ve kontrol grubu pozitif YT' i sonuçları karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. 6525 kişilik kontrol grubunun % 36'sında PT, % 16'sında YT'i pozitifliği, % 4'ünde total IgE yüksekliği saptanmıştır. Hiçbir olguda eozinofıli görülmemiştir. Çalışma ve kontrol grubu total IgE yüksekliği ve eozinofıli düzeyleri karşılaştırıldığında sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışma grubunda total IgE düzeyi yüksek olan hastaların % 57,1 4'ünde, eozinofilisi olanların % 55,56'smda kişisel ve/ veya ailesel atopik mukozal hastalık vardı. İstatistiksel olarak saf AD'lilere göre AD'ye ek olarak kişisel ve/ veya ailesel atopik mukozal hastalığı olan grup arasında total IgE ve eozinofili düzeyi açısından anlamlı fark yoktu. 66
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY Prick test was done using inhalant and food allergens which play role at the pathogenesis of Atopic Dermatitis. Patch test with contact allergens was applied. Serum IgE and eosinophilia levels were measured. Relationship between IgE, eosinophilia levels and familial mucosal disease and Prick and Patch Test was investigated. 75 patients who admitted to Dermatology out patient clinics of Selçuk University Meram Faculty of Medicine between March 2001 and May 2002 were enrolled in this study. 50 out of 75 patients were diagnosed to have Atopic Dermatitis (AD), and the rest of them was used as control group. Prick Test (PT) with 49 allergens and Patch Test with 22 allergens were applied to all patients. Serum total IgE and eosinophilia levels were measured. Results were evaluated statistically with Chi square test and Mc Nemar test for dependent groups. Prick Test and Patch test was positive in 27(54%) and 22(44%) out of 50 AD patients respectively. Serum total IgE levels were elevated in 28 patients (56%) and eosinophilia were found in 9 patients (18%). Total IgE levels were elevated in 70.4% and eosinophilia was found in 29% of Prick Test positive patients. Allergic rhinoconjunctivite, asthma and atopy history in the family were positive in 29.6%, 11,1% and 37% respectively. There was a linear correlation between PT positivity and total IgE and eosinophilia levels. There was not any correlation between PT positivity and atopy history of the patient or the family. There is not any statistically difference between Prick Test results of study and control groups 6750% of Patch test positive patients had elevated serum total IgE levels. Eosinophilia was found inl3.6%; ARK in %22.7, asthma in 9.1% and familial atopy history in %40.9 of them. A negative correlation was found between patch test positivity and total IgE levels, eosinophilia levels, personal or family history of atopy. There was a statistically significant difference between study and control groups. Prick Test, patch test and elevated serum total IgE levels were found in 36%, 16%, 4% in the control group, respectively. Eosinophilia was not seen in the control group. When total IgE and eosinophilia levels in the study and control group were compared, statistically significant relation was found, individual or familial atopic mucosal disease was found in 57.14% of patients with elevated IgE levels and 55.56% of patients with eosinophilia in the study group. There was no statistically significant difference in total IgE levels and eosinophilia levels between patients with pure AD and AD patients who had other atopic mucosal disease in his family or individual history. 68