Topikal klobetazol-17-propionat krem, kalsipotriol krem ve tretinoin krem ile PUVA etkileşimi
Interactions between topical clobetasole-17-propionate cream, calcipotriol cream, tretinoin cream and PUVA
  1. Tez No: 118626
  2. Yazar: YASEMİN ERDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL FETİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bazı sayrılıkların sağaltımında fototerapi ve fotokemoterapi topikal ajanlarla kombine edilebilmektedir. Kombinasyondaki amaç, iyileşme için gerekli total ultraviolet (UV) dozunun ve seans sayısının düşürülmesi ve UVnin yan etkilerinin azaltılabilmesidir. Bu noktada kombine sağaltımda kullanılan topikal ajanın UV geçişini arttırıcı veya azaltıcı etkisi önem kazanmaktadır. UV geçişini azaltması sağaltım etkinliğinin azalmasına ve süresinin uzamasına, UV geçişini arttırması fotosensitivite reaksiyonlarına neden olabilmektedir. Bu çalışmada bazı sayrılıkların sağaltımında fototerapi ve fotokemoterapi ile kombine edilebilen klobetazol-17-propionat krem, tretinoin krem ve kalsipotriol kremin ince ve kalın olarak UVA'dan hemen önce uygulanmalarının, UVA geçişi üzerine olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Tek kör olarak yapılan çalışmaya 27 olgu alınmıştır. Olgulara hiçbir topikal ajan uygulanmadan, topikal %0.1 tretinoin krem, %0.05klobetazol-17-propionatkrem, 5 mg/gr kalsipotriol kremin ince (0.1 cc/25 cm2) ve kalın tabaka (0.3 cc/25 cm2) ve gün örtüsü uygulanmasından hemen sonra, ardışık sıralarda doz arttırılarak UVA verilmiştir. 72 saat sonra, hangi sıralara hangi topikal ajanın uygulandığını bilmeyen bir hekim tarafından yapılan değerlendirmeyle her sıranın minimal fototoksik dozu (MFD) belirlenmiştir. Belirlenen sonuçların istatistiksel analizi "Wilcoxon signed ranks tesf ile yapılmıştır. Topikal ajan uygulanmadan belirlenen MFD değeri ile tretinoin krem, klobetazol-17- propionat krem ve kalsipotriol kremin ince ve kalın tabaka uygulanmasından hemen sonra UVA verilmesiyle saptanan MFD değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir (p>0.0033).
Özet (Çeviri)
Phototherapy and photochemotherapy may be combined with topical agents for the therapy of some skin diseases. The combination therapies are designed to decrease the total dose and the adverse effects of ultraviolet (UV) radiation and the duration of treatment. Topical agents, which may be used in a combination therapy, should be evaluated for their blocking or enhancing effects on UV. Any agent that have a potential to decrease UV entrance to the skin may cause inadequate treatment efficiancy and the prolongation of treatment duration. The drugs which enhances the UV entrance may cause photosensitivity reactions. In the present study, the effects of thin and thick clobetasole-17-propionate, tretinoin and calcipotriol creams, which were applied immediately before UVA, on UVA penetration into skin is investigated. Twenty-seven cases were included in this single blind study. A phototest with UVA was performed to determine the minimal phototoxic dose (MPD) and the test was repeated with thin (0.1 cc/25 cm2) and thick (0.3 cc/25 cm2) 0.05 % clobetasole-17- propionate cream, thin and thick 0.1 % tretinoin cream, thin and thick 5 mg/gr calcipotriol cream and sunscreen. After 72 hours, the effects of each agent on MPD was investigated by another physician who doesn't know the applied topical agent. Wilcoxon signed ranks test was used for statistical evaluation. There are no statistically significant difference between the MPD values after pure UVA and after thin and thick applications of clobetasole-17-propionate, tretinoin and calcipotriol creams (p>0.0033).