Psoriasiste anti-gliadin antikor pozitifliği
Antibodies to gliadin in psoriasis
- Tez No: 118637
- Danışmanlar: PROF.DR. AGOP KOTOĞYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Psoriasis toplumun %1-2'sini etkileyen, hiperproliferatif ve papüloskuamöz bir hastalıktır. Etyolojisi yapılan çok sayıda araştırmaya rağmen tam olarak aydınlatılamamıştır. Son yıllarda psoriatik hastalarda gluten hipersensitivitesi ve buna bağlı olabilecek bir enteropatinin varlığından sözedilmektedir. Buğday gibi tahıl ürünlerini oldukça fazla tüketen toplum olarak, psoriasiste gluten hipersensitivitesinin varlığını ve hastalığın genel özellikleri ile ilişkisini araştırdık. Bu amaçla 127 psoriatik hasta, 31 kişilik kontrol grubu ve 6 kişilik Çölyak hasta grubu, serumda antigliadin IgA ve IgG tip antikorlar ölçülerek karşılaştırıldı. Ayrıca, psoriatik hastalarda, antikorların varlığı ile gastrointestinal şikayetler, artropati, tırnak tutulumu, klinik prezantasyon, hastalığın başlangıç yaşı ve ailede psoriatik bireyin mevcudiyeti arasındaki olası ilişki de araştırılmıştır. Psoriatik hastalarda % 16. 5 oranında antigliadin IgA antikor pozitifliği saptanmış ancak kontrol grubuna (%9.6) kıyasla anlamlı bir bulgu olmadığı görülmüştür. Antigliadin antikorlarının varlığı hiçbir klinik parametre ile ilişkili bulunmamıştır. Psoriatik hastaların genel özelliklerinin birbirleri ile ilişkisi incelendiğinde ise, birinci ve ikinci dereceden akrabalarında psoriasis hikayesi olan hastalarda, olmayanlara göre, hastalığın çok daha erken yaşta (
Özet (Çeviri)
SUMMARY Psoriasis is a hyperproliferative and papulosquamous skin disorder that affects 1 -2% of the population. Despite extensive studies done, aetiology is still to be elucidated. Recently, gluten hypersensitivity and a possible enteropathy are being investigated in psoriasis. As a population, with a diet mainly based on cereals like wheat, we have studied the presence of gluten hypersensitivity in psoriasis and its possible influence on the general manifestations of the disease. IgG and IgA type antibodies to gliadin were quantified in 127 patients with psoriasis, an age and sex matched control group of 3 1 individuals and 6 patients with celiac sprue. A possible impact of the presence of antigliadin antibodies on the disease characteristics, namely arthropathy, nail involvement, clinical presentation, age of onset, gastrointestinal symptoms and the presence of a psoriatic family member, was investigated. It was found that 16.5% of patients with psoriasis had serum levels of IgA antibodies to gliadin. Despite being relatively a high percentage when compared to those of the control group (%9.6), it was not a statistically significant increase. The presence of antibodies to gliadin had no influence on the disease characteristics. When the disease manifestations were investigated in itself, it was found that the psoriatic patients with a history of psoriasis in the first and second degree relatives, had an early onset (before 30 years of age) disease. Despite being insignificant, an increase in the presence of antibodies to gliadin was noted in patients with psoriasis. There seems to be a subgroup of psoriasis patients with positive antibodies to gliadin but without gastrointestinal symptoms. Along with other studies, it seems to be important to try to identify this subgroup, who might benefit from a gluten-free diet. *~ (OH Msmt&tfJIi