Psoriazis hastalarında ASCA, p-ANCA, EMA, tTG ve AGA düzeylerinin araştırılması
Investigation of ASCA, p-ANCA, EMA, tTG and AGA levels in psoriasis patients
  1. Tez No: 615295
  2. Yazar: ENES ALTUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜ GÜL ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Psoriazis, genetik yatkınlık varlığında, çevresel ve immünolojik faktörler gibi çok çeşitli etyoloji ile ortaya çıkan, kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Mortalite riski az olmasına rağmen önemli derecede morbiditeye neden olur. Bunlar arasında, epidemiyolojik, genetik ve klinik çalışmalarla ilişkisi bildirilmiş olan çölyak, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi gastrointestinal sistem hastalıkları da yer alır. Otoimmün hastalıklarda serum antikorlarının genellikle, şikâyetler başlamadan ortaya çıkabildiği göz önünde tutularak; bu çalışmada, çölyak hastalığında tarama, tanı ve takip amacıyla kullanılan endomisyum antikorları (EMA), anti doku transglutaminaz IgG antikorları (tTG IgG) ile doğal gliadin IgG antikorları (AGA IgG) biyobelirteçleriyle; inflamatuvar bağırsak hastalıklarından Crohn ve ülseratif kolitin tarama, tanı ve takibinde kullanılan anti Saccharomyces cerevisiae IgG ve IgA antikorları (ASCA IgG ve IgA) ve anti-nötrofil sitoplazmik antikorun perinükleer formunun (p-ANCA) henüz gastrointestinal sistem şikâyetleri olmayan psoriazis hastalarındaki durumunu, kontrol grubuna göre kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza bir yıl boyunca hastanemiz Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniği'ne başvurmuş 23 - 89 yaş arası psoriasis vulgaris tanısı olan 44 hasta ve 44 sağlıklı kontrol grubu dâhil edildi. Her iki grubun serumlarında ASCA IgA, ASCA IgG, tTG IgG ve AGA IgG ELISA yöntemiyle; p-ANCA ve EMA ise IFA yöntemiyle çalışıldı. Gruplar arası farklılık olup olmadığı karşılaştırıldı. Bulgular: ASCA IgA hasta grubunda 6 örnekte pozitif saptanırken, kontrol grubundaki örneklerde saptanmamış, fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Her iki grupta EMA ve tTG pozitif örnek saptanmamıştır. p-ANCA, ASCA IgG pozitif örnek sayısı her iki grupta da benzer olarak bulunmuştur. AGA hasta grubunda dört örnekte pozitif saptanırken, kontrol grubunda pozitif örnek saptanmamıştır; sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Psoriazis hastalarının çölyak ve inflamatuvar bağırsak hastalığı açısından ASCA gibi biyobelirteçlerle rutin olarak taranması, komorbiditelerin erken teşhisini ve tedavisini sağlayarak, hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde artırabilir ve aynı zamanda bu komplikasyonları tedavi etme maliyetini azaltabilir. Bu amaçla rutin taramada basit, uygulaması kolay, invazif olmayan ve ucuz bir yöntem üzerine daha fazla sayıda çalışma yapılmasına gereksinim bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease that occurs with a wide variety of etiology, such as environmental and immunological factors, in the presence of genetic predisposition. Although the risk of mortality is low, it causes significant morbidity. These include diseases of the gastrointestinal tract, such as celiac, Crohn's disease and ulcerative colitis, which have been reported to be associated with epidemiological, genetic, and clinical studies. Given that serum antibodies in autoimmune diseases may usually occur before complaints begin, with the endomisyum antibodies (EMA) used for screening, diagnosis and follow-up in celiac disease, anti-tissue transglutaminase IgG antibody (tTG IgG) and natural gliadin IgG antibody (AGA IgG) biomarkers; in this study, a comparison between the control group and the situation of the nuclear form of anti-neutrophil cytoplasmic antibody (p-ANCA) and IgG and IgA antibodies (ASCA IgG and IgA) and anti Saccharomyces cerevisiae antibody used in screening, diagnosis and monitoring of Crohn and ulcerative colitis which is one of the inflammatory bowel diseases and the state of psoriasis patients who have not yet complained of gastrointestinal tract. Materials and Methods: In our study, 44 patients with a diagnosis of psoriasis vulgaris aged between 23 and 89 years who applied to our hospital's Department of Dermatology and 44 healthy control groups were included. In the sera of both groups, ASCA IgA, ASCA IgG, tTG IgG and AGA IgG were studied with ELISA method; p-ANCA and EMA were studied with the IFA method. Whether there is a difference between groups was compared. Findings: While ASCA IgA was positive in 6 samples in the patient group, it was not found in the control group and the difference was found statistically significant. EMA and tTG positive samples were not detected in either of the groups. The number of p-ANCA, ASCA IgG positive samples was similar in both groups. While AGA patient group was positive in four samples, there was no positive sample in the control group; the result was not found statistically significant. Conclusion: Routine screening of psoriasis patients with biomarkers such as ASCA for celiac and inflammatory bowel disease, by providing early diagnosis and treatment of comorbidities, can greatly improve the patient's quality of life and also reduce the cost of treating these complications. For this purpose, more studies are needed on a simple, easy to apply, non-invasive and inexpensive method in routine screening.