Çölyak hastalarında otoimmun poliglanduler sendrom sıklığı
Frequency of autoimmune polyglandular syndrome in celiac patients
- Tez No: 873618
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Otoimmun hastalık tanısı almış bireylerde diğer otoimmun hastalıklara yatkınlık artmaktadır. Biz de çalışmamızda çölyak hastalığı (ÇH) tanısı almış bireylerde eşlik eden diğer otomimmun hastalıkların sıklığını ve tiplerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran 18 yaş üstü çalışmaya dahil olmayı kabul eden 102 hasta çalışmaya alınmıştır. Anti gliadin antikor (AGA), doku transglutaminaz antikor (TTG), anti endomisyum antikorları taranmış, endoskopisi yapılmış ve modifiye Marsh skorlamasına göre çölyak tanısı almış hastaların anamnez, fizik muayene ve laboratuvar tetkik sonuçları prospektif olarak incelenmiş ve bilgileri kaydedilmiştir. Hastalarda tiroid stimülan hormon (TSH), serbest T4 (fT4), serbest T3 (fT3), Anti-TPO, Anti-TG, IgA, glukoz, hemogram, demir, UIBC, folat, vitamin B12, vitamin D, kalsiyum, fosfor, parathormon, sabah kortizolü ve ek olarak tip 1 diyabetiklerde Anti-GAD antikoru değerlendirilmiştir. Çalışmaya tip 2 diyabetes mellitus (DM) tanılı hasta dahil edilmemiştir. Bulgular: Çalışmamızda 18-68 yaş aralığında 102 adet çölyak hastası değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 36,31±11,63 olarak belirlenmiştir. Erkeklerin yaş ortalaması 36,41±11,67, kadınların yaş ortalaması ise 35,9±11,78'dir. Değerlendirilen hastaların %80,39'u kadın, %19,61'i ise erkektir. Tanı öncesi en sık şikâyetin %57,84'lük oran ile şişkinlik/gaz olduğu saptanmıştır. Bunu %49,02 oran ile ishal/kabızlık ve %46,08 oran ile karın ağrısı takip etmektedir. Hastaların %33,33'ünde folat, %17,65'inde vitamin B12, %90,2'sinde vitamin D eksikliği saptanmıştır. %29,41 hastada ise demir eksikliği anemisi saptanmıştır. Glutensiz diyet (GFD) uygulayan ve diyet uyumu sağlayamayan hastalar karşılaştırıldığında hem şikâyet sayısı hem de demir eksikliği, vitamin B12 eksikliği, folat eksikliği görülme sıklığı açısından diyet uyumu yüksek hastaların daha avantajlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The incidence of other autoimmune diseases increases in patients who diagnosed with an autoimmune disease. In our study, we aimed to determine the frequency and types of other accompanying autoimmune diseases in individuals diagnosed with celiac disease. Material ve Method: 102 patients over the age of 18 who applied to the Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital Internal Diseases Polyclinic and agreed to be included in the study were included in the study. Anti-gliadin antibody, tissue transglutaminase antibody, anti-endomysium antibodies were screened, endoscopy was performed and the anamnesis, physical examination and laboratory test results of the patients who were diagnosed with celiac according to the modified Marsh scoring were prospectively analyzed and their information was recorded. Thyroid stimulating hormone (TSH), free T4 (fT4), free T3 (fT3), Anti-TPO, Anti-TG, IgA, glucose, hemogram, iron, UIBC, folate, vitamin B12, vitamin D, calcium, phosphorus, parathormone, morning cortisol, and additionally Anti-GAD antibody in type 1 diabetics were evaluated. Patients with type 2 diabetes mellitus (DM) were not included in the study. Results: In our study, 102 celiac patients between the ages of 18-68 were evaluated. The mean age of the patients was 36.31±11.63 years. The mean age of men is 36.41±11.67, and the mean age of women is 35.9±11.78. 80.39% of the evaluated patients were female and 19.61% were male. It was determined that the most common complaint before diagnosis was bloating/gas with a rate of 57.84%. This is followed by diarrhea/constipation with a rate of 49.02% and abdominal pain with a rate of 46.08%. Folate deficiency was found in 33.33% of the patients, vitamin B12 deficiency in 17.65% and vitamin D deficiency in 90.2% of the patients. Iron deficiency anemia was found in 29.41% of the patients. When the patients following a gluten-free diet and those who could not comply with the diet were compared, it was concluded that patients with high dietary compliance were more advantageous in terms of both the number of complaints and the incidence of iron deficiency, vitamin B12 deficiency, and folate deficiency.