Primer açık açılı glokomda (PAAG) fotopik elektroretinofrafi negatif yanıtı (PhNR) ve patern elektroretinografi (PERG)
The photopic ERG negative response (PhNR) and pattern ERG (PERG) in primary open angle glaucoma (POAG)
- Tez No: 118649
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmamızda PAAG ve PAAGŞ olgularda retinal ganglion hücreleri ve aksonlarında glokomatöz hasara bağlı olarak ortaya çıkabilecek erken dönem retinal fonksiyonel bozukluğun PhNR ve PERG ile değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamız, PAAG, PAAGŞ ve Normal olmak üzere 15 'er kişinin 30'ar gözünün oluşturduğu üç farklı grupta, toplam 45 olgunun 90 gözünün incelenmesi ile gerçekleştirildi. ERG kayıtları Tomey® primus 2.5 elektrofizyoloji cihazı ile HK-loop aktif elektrodlar ve Ganzfeld fullfield stimulus kullanılarak gerçekleştirildi. FERG kayıtlarında rodların doygunluğa ulaştığı 100 cd/m2 mavi geri plan üzerine 1.0 Hz frekanslı, kısa süreli 2.0 cds/m2 şiddetinde kırmızı flaşlar kullanıldı. PERG kayıtlan ise ISCEV standartlarına göre yapıldı. Sonuç olarak çalışmamızda FERG PhNR dalgası ve PERG N95 dalgası ile N95/P50 oranı amplitüdlerinde PAAG, PAAGŞ ve Normal gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptandı. Özellikle PhNR ve N95 amplitüdlerinin PAAG grubunda PAAGŞ ve Normal gruba göre, PAAGŞ grupta ise Normal gruba göre daha düşük ortalama düzeylerine sahip oldukları izlendi. PhNR implicit zamanı PAAG ve PAAGŞ grupta Normal gruba göre hafif uzamış olarak bulundu. Ayrıca PhNR ve N95 yanıtlarının C/D oranı ve MD değerleri ile belirgin ancak çok yüksek olmayan negatif korelasyonları olduğu görüldü. PhNR ve N95 amplitüdlerindeki düşme, glokomatöz optik nöropatide retinal fonksiyon bozukluğunun göstergesi olarak değerlendirildi. PhNR, retinal ganglion hücreleri ve aksonlarını temsil etmesi, pratik avantajları ve objektif sonuçlan ile en az PERG kadar duyarlıdır. Glokom tanısında duyarlılığı kanıtlanmış PERG yönteminin ve yeni bir yöntem olan PhNR'ın özellikle PAAG' da henüz görsel belirtiler ortaya çıkmadan erken tamda ve takipte potansiyel bir rolü olabileceği kanısındayız. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed at evaluating early stage retinal dysfunction due to glaucomatous damage of retinal ganglion cells and their axons by using photopic electroretinography negative response (PhNR) and pattern electroretinography (PERG) methods, in patients with primary open angle glaucoma (POAG) and in those who are POAG suspects (POAGS). Three different groups were formed, namely, POAG, POAGS, and the normals. Each group consisted of 15 subjects; both eyes were used for analysis, therefore in total, 90 eyes of 45 subjects were investigated. ERG records were obtained by Tomey® primus 2.5 electrophysiology device with HK-loop active electrodes and with fullfield Ganzfeld stimulus. Photopic ERG (PhERG) records were generated by means of applying short duration, 1.0 Hz red flashes with 2.0 cds/m2 intensity on a rod-saturating 100cd/m2 blue background. PERGs were recorded in accordance with the International Society for Clinical Electrophysiology of Vision (ISCEV) standard. PhERG-PhNR, PERG-N95 waves and N95/P50 ratio amplitude values showed statistically significant differences between POAG, POAGS and the normal group.