Vertigo hastalarında otolit fonksiyon bozukluklarının subjektif vizüel vertikal ve subjjektif vizüel horizontal testleri ile değerlendirilmesi (klinik çalışma)
  1. Tez No: 118677
  2. Yazar: HİLMİ ŞAFAK PINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 564
Özet
7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, otolit fonksiyon bozukluklarının, periferik ve santral patolojiler içindeki rolünü aydınlatabilmektir. Bu amaçla, oldukça yeni testler olan Subjective visual vertical (SW) ve Subjective visual horizontal (SVH) ölçümlerini kullanıldı. Çalışmaya 82 hasta ve kontrol grubu olarak 19 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalardan ayrıntılı anamnez alındı. Elektronistagmografi ve kalorik testler, S W ve SVH ölçümleri yapıldı. Baş sağa ve sola 45 derece eğilerek SW ve SVH testleri tekrarlandı. İstatiksel analizler için Kruskal-Wallis ve Mann - Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study aimed to enlighten the role of the otolith dysfunction in central and peripheral pathologies. Subjective visual vertical (SW) and subjective visual horizontal (SVH) measurements, which are new, were used with this purpose. Eighty-two patients and nineteen healthy people were included into the study. Detailed history was taken, Electronystagmography and caloric tests, SW and SVH measurements were performed. SW and SVH tests were done after the head was tilted 45 degrees to right and then left, also. Rruskal - Wallis and Mann - Whitney U tests were used for statical analyse.