Effüzyonlu otitis mediada transient evoked otoakustik emisyonun yeri ve değeri
The feasibility and the value of transient evoked otoacoustic emissions in otitis media with effusion
  1. Tez No: 118678
  2. Yazar: FİKRİ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN KOTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET EOM nedeniyle VT uygulamasına karar verilen ve VT uygulanan olgularda, işitmenin değerlendirilmesi, olguların çoğunluğunun küçük yaş grubunda olması, klasik odyometrik testlere uyum ve test sonuçlarının sübjektifliği nedeniyle önemli bir sorundur. TEOAE testi hızlı, noninvaziv ve kişinin aktif katılımını gerektirmeyen objektif bir test tekniği olması nedeniyle bu olgularda da uygulanabilir. Bu çalışmada EOM nedeniyle VT uygulanan toplam 40 olgunun 60 kulağının preoperaratuvar ve postoperatuvar (l'inci gün ve 4-8 hafta) TEOAE test bulguları karşılaştırılmıştır. Ayrıca VT uygulamasına karar verilen toplam 40 olgunun 76 kulağının preoperatuvar TEOAE test bulguları ile impedans odyometri test bulguları ve peroperatuvar orta kulak bulguları (effüzyon varlığı ve tipi) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmada VT uygulanan kulakların, erken dönem (postoperatuvar l'inci günde) değerlendirmelerinde %50'sinde, geç dönem (4-8 hafta) değerlendirmelerinde %90'ında pozitif emisyonlar elde edilmiştir. Preoperatuvar TEOAE test bulguları ile impedans odyometri test bulguları karşılaştırıldığında, B tipi timpanogram saptanan kulaklarda yüksek oranda negatif emisyon, C tipi timpanogramlı kulaklarda ise yüksek oranda pozitif emisyon elde edilmiştir. Orta kulaktaki effüzyon varlığı/yokluğunun emisyon sonuçlarım etkilediği saptanmış olup, effüzyon varlığında yüksek oranda negatif emisyon elde edilirken, effüzyon yokluğunda yüksek oranda pozitif emisyonlar elde edilmiştir. Ayrıca, orta kulakta saptanan effüzyon tipinin, emisyon varlığı veya yokluğunu etkilediği ve yoğun (mukoid) effuzyonlu kulaklarda daha yüksek oranda negatif emisyonlar elde edildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, TEOAE testi, orta kulakta effüzyon varlığı/yokluğunu değerlendirmede ve effüzyon tipini öngörmedeki başarısı ile VT uygulaması sonrası emisyonların saptanabilir hale gelmesi 41nedenleriyle takip prosedürlerinde uygulanması gerekli bir test olarak görülmektedir. Ayrıca, TEOAE testi, hızı, objektifliği, kişinin aktif katılımını gerektirmemesi ve kullanım kolaylığı gibi özelliklerinden dolayı, VT uygulamasına karar verilen veya VT uygulanan olguların, tam ve takibinde kullanılması önerilebilir. 42
Özet (Çeviri)
THE FEASIBILITY AND THE VALUE OF TRANSIENT EVOKED OTOACOUSTIC EMISSIONS IN OTITIS MEDIA WITH EFFUSION SUMMARY Testing the hearing of patients that we recommend to perform ventilation tube and ventilation tube have already been performed for having otitis media with effusion is quite difficult. Because most of these patients are children and their cooperations for classical audiometric tests are problematic as well as the subjectivity of the results of these tests. Transient evoked otoacoustic emissions (TEOAE) is a quick, non-invasive test and doesn't require patient's active attendance so it is easily performable. In present study, preoperatuar and post operatuar (the 1st day and 4-8 weeks) TEOAE test results of 60 ears of 40 patients, which have been performed ventilation tube for having otitis media with effusion have been compared. In addition, preoperatuar TEOAE test results of 76 ears of 40 patients which have been performed ventilation tube, have been compared with impedance audiometry results and peroperatuar findings in the middle ear (presence of effusion and type of effusion). In this study positive emissions have been obtained from 50% of the ears with ventilation tube in the early period and from 90% of the ears in the late period. When the preoperatuar TEOAE test results were compared with impedance audiometry test results, a high ratio of negative emissions have been obtained from ears with type B tympanogram and a high ratio of positive emissions have been obtained from ears with type C tympanogram. Presence or absence of effusion in the middle ear effects the results of TEOAE test. A high ratio of negative emissions is obtained with the presence of effusion, as well as a high ratio of positive 43emissions is obtained with the absence of effusion. In addition, the type of effusion found in the middle ear effects the presence or absence of emissions, and a higher ratio of negative emissions have been obtained from ears with mucoid effusion. As a result, TEOAE test may have value both in evaluating the presence or absence of effusion in the middle ear, and also in evaluating type of effusion, in the follow-up procedures of patients, who have been performed ventilation tube insertion. In addition TEOAE test is a quick, objective test that can be used easily without requiring patients cooperation. So, TEOAE test can be offered for diagnose and follow-up of patients who are recommended to be performed or already have been performed ventilation tube insertion. 44