Huzurevinde kalan yaşlılarda antihipertansifler ile analjezik ve nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçların kullanımı
Antihypertensives and analgesics and nonsteroidal anti-inflammatory drugs use in elderly hosted by residential homes
  1. Tez No: 118726
  2. Yazar: ÇİĞDEM APAYDIN KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇAĞRI KALAÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 977
Özet
ÖZET Atmışbeş yaş üstü kişilerin yaklaşık %80'inde kronik hastalıklar mevcuttur ve uzun süreli tedaviye gereksinim duyarlar. Ayrıca koruyucu bir takım ilaçlar da kullanmaları ve kendi kendilerine ilaç kullanma eğilimleri nedeniyle sıklıkla çok sayıda ilaç kullanmaktadırlar. Yaşlı populasyonda en sık kullanılan ilaç grubu antihipertansifler ile analjezik ve nonsteroidal antiinflamatuvar (NSAİİ) ilaçlardır. Bu çalışma ile, İstanbul Anadolu yakasındaki huzurevlerinde kalan yaşlıların, kullandıkları antihipertansif ve analjezik/NSAİİ'ler ile ilgili bilgi ve tutumlarını öğrenmek, bu ilaçların, kullanılan diğer ilaçlarla uygunluğu değerlendirilmek istenilmiştir. Araştırma, Ağustos-Ekim 2001 tarihlerinde, istanbul Anadolu yakasındaki huzurevlerinde ileri derece bir hastalığı olmayan, Standardize Edilmiş Mini Mental Testte (SMMT) 24 ve üzerinde puan alan, konuşma, işitme ve ifade sorunu olmayan 65 yaş ve üstü 247 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Çalışmaya katılanların kullandıkları ve kullanmayıp bulundurdukları her bir ilaç, görülerek kaydedilmiş; bulundurulan analjezik/NSAİİ'ler ve antihipertansifler ile ilgili kullanım sıklığı, kullanım amacı, yan etki bilgisi, ilacın kimin tarafından yazıldığı ya da önerildiği sorgulanmış; herbir ilacın son kullanma tarihinin geçip geçmediğine bakılmıştır. Ayrıca, düşme sıklığı, ortostatik hipotansiyon (OH) ve vücut kütle indeksleri (VKİ) değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılanların %77'sinde polifarmasi saptanmıştır. Kadınlarda ve sık doktora gidenlerde polifarmasinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Antihipertansif ve analjezik/NSAİİ kullanımında, genel olarak, kişilerin uygun ilaçlarla, uygun doz ve zamanda tedavi edildiği, ancak kişilerin kullandıkları ilaçlar hakkında, özellikle kullanım amacı ve yan etkileriyle ilgili bilgilerinin yeterli olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Among the individuals above 65 year old, 80% suffer from chronic diseases and need long term treatment. Usually they use numerous medicines because they have a tendency to administer medication by themselves and typically they take additional preventive medication. Elderly individuals most frequently use antihypertensive and“analgesic/nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs)”. By this study it is aimed to find out the knowledge and attitude of elderly individuals hosted by residential homes in the Anatolian-region of Istanbul, regarding the analgesic/NSAIDs and antihypertensive medications and to evaluate the compatibility of these medicine groups with other medication. The study was carried out in residential homes in the Anatolian-region of Istanbul during August 2001 and October 2001 by face to face interviews with 65 and above year old 247 individuals who scored 24 or more points in Standardized Mini Mental Test and not suffering from speech, understanding, expression disorders or any serious disease. Each medication, participants either used or not used but held, was recorded at sight and inquired for the frequency and aim of its use in relation with the antihypertensives and NSAIDs they hold. Each medication was checked for who has prescribed or recommended it and for the expiration date. Falling incidences, orthostatic hypotension (OH) and body mass index of individuals were evaluated. Polypharmacy was detected for 77% of the participants and it was observed to be more frequent in women and the individuals who visit physician oftener. Regarding the antihypertensive and analgesic/NSAID administration, generally individuals were treated with proper drugs, dose and timing, but their knowledge about the side effects and especially the aim of the medication was inadequate.