Huzurevinde kalan yaşlılarda düşme sıklığı ve buna etki eden faktörler
  1. Tez No: 118727
  2. Yazar: EMRAH KIRIMLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PEMRA CÖBEK ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
VIII ÖZET Tüm dünyada ve özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde 65 yaş ve üzerindeki nüfus büyük bir hızla artmaktadır. Bu grubun, düşmeler gibi, kendine özgü sağlık sorunları vardır. 65 yaş ve üzerindekilerin yaklaşık üçte biri yılda en az bir kere düşerler. Düşmeler yaşlılıktaki ölümler ve sağlık sorunlarının önemli bir kısmını oluşturur ve bu sorunlara huzurevlerinde kalanlarda daha sık rastlanılmaktadır. Çalışmamızda İstanbul Anadolu yakasındaki huzurevlerinde kalan 65 yaş ve üzerindeki 247 kişiyle Ağustos-Ekim 2001 tarihlerinde görüşülmüştür. İlk görüşmeden bir yıl sonra aynı grupla tekrar görüşülmüştür. Huzurevi sakinlerinin düşme sıklıkları, düşmelere bağlı oluşan sağlık sorunları ve literatürde belirlenen düşme risklerinden; yaş, cinsiyet, ilaçlar, hastalıklar, yürüyüş sorunları, düşme korkusu, orotostatik hipotansiyon(OH), günlük yaşam aktiviteleri(ADL), denge sorunları(Up&Go test), ve görme sorunları(Jaeger) incelenmiştir. Çalışmamızda bir yıllık düşme sıklığı %33,9 olarak bulunmuştur. Düşmelere bağlı olarak 2 kişi ölmüş ve 4 kişide kalça kırığı olmuştur. Düşenler arasında ölüm oranları daha fazladır. Çalışmamızda, daha önceden düşmüş olma, düşme korkusu, bozulmuş denge, yürümeye yardımcı cihaz kullanımı, kadın cinsiyette olma, yeni hastalık bildirme, yakın zamanda hastaneye yatış ve hipertansiyon varlığında düşmeler anlamlı olarak daha sık görülmüştür. Düşmek bir kazadır ve önüne geçilebileceğimiz bazı risk faktörleri vardır. Çalışmamızda belirlenen risk faktörleri düşmeleri azaltmak için yapılacak müdahalelerde yüksek risk gruplarını belirlemek için kullanılabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kazayla düşmeler, yaşlılık, huzurevi, risk faktörleri, kırıklar.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY People over 65 years is rapidly increasing globally and especially in developing countries as ours. This age group has specific health problems, like falls. One third of people who are over 65 years falls at least once annually. Falls are a major cause of deaths and health problems in older people and incidence of these problems are higher in nursing homes. In our study at August-October 2001 we interviewed with 247 people who are 65 years or older and living in nursing homes in Anatolian side of Istanbul. We assessed the participants within the subsequent year. Fall rates and health problems occurred due to falls asked to participants and we examined; age, sex, medication, diseases, gait problems, fear of fall, orthostatic hypotension, activities of daily life, balance problems and visual problems which are the potential risk factors for falls in the literature. In our study annual fall rate was %33,9. 2 deaths and 4 hip fractures caused by falls and death rates were higher in fallers according to the non- fallers. Factors associated with falls were previous falls, fear of fall, impaired gait and balance, use of walking aid, female gender, to report a new health problem, new hospitalization and hypertension. Fall is an accident and it has some risk factors that are preventable. The risk factors that we identified in our study can be used to identify high risk groups for fall prevention interventions. KEY WORDS: incidentally falls, elderly, nursing home, risk factors, fractures.