Huzurevinde kalan yaşlılarda fiziksel aktivitelerin yaşam doyum ve umutsuzluk düzeylerine etkisi
The effection of physical activities on elders life satiety and hopelessness staying at rest home
  1. Tez No: 163783
  2. Yazar: ELİFE KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHİBE AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
6, ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA 2004 Elife KAYA Danışman Yrd.Doç.Dr. Mehibe AKANDERE Huzurevinde Kalan Yaşlılarda Fiziksel Aktivitelerin Yaşam Doyum Ve Umutsuzluk Düzeylerine Etkisi Huzurevinde kalan yaşlılarda fiziksel aktivitelerin yaşam doyum ve umutsuzluk düzeylerine etkisini araştırmak amacı ile yapılan çalışmanın evrenini 2003 yılında Konya merkez huzurevinde ve Akşehir huzurevinde kalan yaşlılar oluşturdu. Rastgele örneklem yöntemi ile seçilen 21 bayan, 57 erkek olmak üzere toplam 78 yaşlıya Beck umutsuzluk ölçeği (Beck 1974), Diener ve arkadaşlarının geliştirdiği Yaşam doyum ölçeği (Diener 1985) deneklere araştırmanın başında ve sonunda uygulandı. Deneklere haftada 3 gün ve 45 'er dakika süre ile hazırlanan egzersiz programı 8 hafta uygulandı.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü.Healty Science Institue Physical Educantion and Sport Science MASTER THESİS /KONYA -2004 Eiife Kaya Advisor Assos.Prof.Mehibe Akandere The Effection of Physical Activities on Eelders Life Satiety and Hopelessness Level Staying At Rest Home Olds who stayed at Konya Centra! Rest Home and Akşehir Rest Home in 2003 have formed the cosmos of the study,which have been made in order to search the effect of olds' who stayed at Resd Home phsicai activities to the level of life sataisfaction and hopelessness. Beck Hopelessness scale (Beck 1974 ) and Life satisfaction scale (Diener 1985 ) which developed by Diener and his friendis, applied to the guinea pigs who were 21 women and 57 men, totally 78 olds peaple and selected by random modelling method,at the beginniny and at the end of the searching. The exercise programme which was prepored with 3 days in a weeh and 45 minutes each days for the guinea pigs applied to them.