Akciğer kanserli olguların birinci derece yakınlarında malignite görülme sıklığı
The frequency of malignity in the first degree relatives of the lung cancer cases
  1. Tez No: 118742
  2. Yazar: AYŞE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEREF ÖZKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET AKCİĞER KANSERLİ OLGULARIN BİRİNCİ DERECE YAKINLARINDA MALİGNİTE GÖRÜLME SIKLIĞI Akciğer kanserli hastaların birinci derece akrabalarında görülen kanser oranlarını tespit etmek ve bunun çevresel faktörlerle birlikteliğini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmada, Aralık 2001 ile Haziran 2002 tarihleri arasında Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde akciğer kanseri tanısı ile yatarak takip edilen 154 olgu hasta grubu, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan 129 olgu da kontrol grubu olarak değerlendirmeye alındı. Akciğer kanserli 154 olgunun 1.599 ve KOAH'lı 129 olgunun ise 1304 birinci derece akrabası vardı. Çalışmaya alman bütün hastalar ve onların birinci derece akrabaları (anne, baba, kardeş, çocuk) ile ilgili bilgiler alındı. Bilgi alma yöntemi, bir anketin doldurulması ile oldu. Anket, hastalar ve hastaların ulaşılabilen birinci derece akrabaları ile görüşülerek dolduruldu. Kanser etyoloj isinde en önemli neden olan sigara içme konusu önemli bir parametre olarak ele alındı ve her hasta, kontrol grubu üyesi ve bütün akrabaların her biri için tek tek kendi içtikleri sigara soruldu. Pasif sigara içimi için, evdeki ve işyerindeki pasif içimler ayrı ayrı kaydedilip değerlendirmede iki veri birleştirildi. Ayrıca çevresel asbest maruziyetine yönelik bilgiler de değerlendirmede kullanıldı. Cinsiyetin, sigara içmenin, pasif sigara içmenin ve çevresel asbest maruziyetin etkilerini, hasta ve kontrol grubunun birinci derece akrabaları arasında karşılaştırdık. Kanserli hastaların ve kontrol grubunun birinci derece akrabalarında görülen kanser oranlan arasında fark olmakla beraber istatiksel olarak anlamlı değildi. Akciğer kanserli olguların erkek akrabalarında kanser görülme oranlan 43 kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı fark bulundu.Hasta ve kontrol grubunun pasif içici akrabalarında görülen kanser oranlan arasında ve çevresel asbest maruziyeti olan akrabalarda görülen kanser oranlan arasında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE FREQUENCY OF MALIGNITY IN THE FIRST DEGREE RELATIVESOF THE LUNG CANCER CASESAim of this study was to determine the cancer rates in the first degree relatives of lung cancer patients and to evaluate the influences of environmental factors.This study was done in Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Education and Research Hospital between December 2001 and June 2002. Patient group consisted of 154 cases with lung cancer, and control group consisted of 129 cases with chronic obstructive pulmonary disease (COPD), all were inpatients.154 lung cancer patients had 1,599 and 129 COPD patients had 1304 first degree relatives. Data about all the patients and their first degree relatives (mother, father, sibling, and children) were obtained. Method of obtaining data was filling out a questionarrie; it was completed by meeting with patients and their first degree relatives.Smoking as the most important etiological factor in cancer was taken as a parameter and smoking history of each patient, control group member, and all of the relatives were obtained. For the passive smoking, passive smoking at home and in the workplace recorded seperately and during evaluation they were combined. Data about environmental asbestos exposure was also obtained and used in the evaluation.Effects of smoking, passive smoking, and environmental asbestos exposure were compared between patients' and controls' first degree relatives. There were difference between cancer rates among first degree relatives of cancer patients and controls but they were not statistically significant. Cancer rates were statistically45significant in the male first degree relatives of lung cancer patients and their controls There were not statistical significance of cancer rates between first degree relatives of cancer and control subjects with passive smoking history and with environmental asbestos exposure history, respectively.