Donör kalplerinin mekanik fonksiyonlarının ve metabolizmasının korunmasında antioksidanların rolü
The protective role of the antioxidants on preservation of the mechanical functions and metabolism of the donor hearts
- Tez No: 118744
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. KÜRŞAT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
8. ÖZET Kardiyoplejik ve saklama solüsyonunda inositol heksafosfat (İP6), superoksid dismutaz (SOD) ve katalaz'ı (KAT) kullanarak, kalbin mekanik fonksiyonlarının ve metabolizmasının korunmasında antioksidanların rolünü Langendorff modelinde in vitro olarak inceledik. Çalışmamızda 24 adet deney hayvanı (Wistar albino sıçan) kullandık. İlk grupta kardiyoplejik ve saklama solüsyonuna ilave yapmazken, 2. grupta İP6 (7,5mg/L), 3. grupta SOD + KAT (20İU/ml ve lOOİU/ml), 4. grupta aynı dozlarda İP6+ SOD + KAT ilave ettik. Deneylerden elde edilen kalpler, 6 saat (4°C'de) global iskemiye maruz bırakıldıktan sonra Langenforff sisteminde reperfüze edildi. Kalbin mekanik göstergeleri (PP, +dp/dt max, -dp/dt max) değerlendirildi. Biyokimyasal göstergeler (koroner perfüzatda CK, CK-MB, LDH, miyokardiyal MDA ve miyokardiyal ATP) incelendi. ÎP6 grubunda kalbin mekanik fonksiyonlarında ve biyokimyasal göstergelerde iyileşme gözlenmedi. İP6-nm SOD + KAT ile birlikte kullanımı da bu göstergelere olumlu etki yapmadı. SOD + KAT grubunda kalbin mekanik fonksiyonlarında iyileşme gözlendi ve miyokardiyal hasarın anlamlı derecede azaldığı tespit edildi. Bu sonuçlarla, SOD + KAT'ın kardiyak prezervasyon amacıyla kullanılmasının, 6 saatlik saklama (global iskemi) süresini daha güvenilir hale getirebileceği düşünüldü. 84
Özet (Çeviri)
9. SUMMARYWe investigated the protective role of three antioxidants; IP6, SOD and CAT on the Langendorff model. These antioxidants were added to the several cardioplegic and storage solutions and mechanical functions as well as metabolic alteration were determined.We used 24 Wistar albino rats for this experiment. In the first group, there was no addition to the solutions. We added IPö (7,5 mgr/L) in the second group, SOD + CAT (20IU/ml & lOOIU/ml) in the third group, IP6 +SOD + CAT in the fourth group to both cardioplegic and storage solution.Hearts that were used in the experiments were exposed to global ischemia at 4°C for 6 hours, then reperfused in Langendorff system. Therefore, mechanical parameters (PP, +dp/dt max, -dp/dt max) and biochemical parameters of the heart (CK, CK-MB, LDH in coronary perfusate, myocardial MDA and myocardial ATP) were investigated.In IPö group, there was no improvement in mechanical function and biochemical parameters of the hearts. We haven't encountered any positive effect with IPö + SOD + CAT enrichment. On the other hand, we observed improvement in mechanical function of the heart and decrease in myocardial damage in SOD + CAT group.The results of the study showed that, enrichment of cardiac preservation and storage solution with SOD + CAT improves the 6 hours storage time on rat hearts.85