Yarış sezonundaki İngiliz-Arap kısrak ve aygırlarında M-mod ekokardiyografik muayeneler
M-mod echocardiographic examinations of English and Arabic thoroughbred mares and stallions in a race season
- Tez No: 118776
- Danışmanlar: PROF.DR. TARIK BİLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
8. ÖZET Günümüzde tek tırnaklıların kalp hastalıklarının tanısında, kesit tekniklerinden biri olan M-mod ekokardiyografi tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu muayene yönteminde ses dalgaları 4 standart pozisyonda kalp üzerine gönderilir. Bu şekilde sol-sağ atriyum ve ventrikül miyokardiyal kalınlıkları ile iç çapları, aort kökü açıklığı, duvar amplitüdleri, mitral ve aortik kapak ölçümleri, sol ventrikül volüm ve kontraktibilite kriterleri güvenli bir şekilde ortaya konmaktadır. Bu çalışmada Türkiye Jokey Kulübü Veli Efendi Hipodromunda halen yarışan, yaşları 2-5 arasında değişen, safkan İngiliz (n:40) ve Arap (n:40) ırkı atların M-mod ekokardiyografik muayeneleri yapıldı. 2-D rehberliğinde M-mod ekokardiyografik ölçümler musculus papillaris (TP-I), chorda tendinei (TP-n), mitral kapak (TP-DI) ve aort kökü (TP-IV) seviyeleri olmak üzere 4 standart transduser pozisyonunda yapılarak, kalp iç çapları (sol ve sağ ventrikül end- diastolik ve end-sistolik iç çaplan, sol atriyum end-diastolik iç çapları, aort kökü end-diastolik iç çapları), miyokardiyal kalınlıklar (interventriküler septum ve sol ventrikül arka duvarı miyokardiyal kalınlıkları), duvar amplitüdleri (interventriküler septum ve sol ventrikül arka duvar amplitüdleri), mitral ve aortik kapaklar (CE amplitüdü, CA amplitüdü, DE amplitüdü, DE-slop ve EF- slop), sol ventrikül volümü (end-diastolik ve end-sistolik volümler, atım hacmi) ve sol ventrikül kontraktibilite kriterleri (kardiyak çıkış, kısmi ejeksiyon yüzdesi, kısmi kasılma gücü, miyofıbriler kontraktibilite gücü, ejeksiyon zamanı) gibi ekokardiyografik parametreler belirlendi. Grupların ortalamaları (X) ve standart hataları (Sx) varyans analiz metoduyla; çoklu karşılaştırmalar ise Tukey testi ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Recently in diagnosis of the heart diseases one of the cross section techniques M-mod echqcardiographie is commonly used. In this technique, the echoes are send to the heart in 4 standard positions. By the way, the thickness and internal diameters of left right atrium and ventricules myocard, aortic root diameter, wall amplitudes, mitral and aortic cuspit measurements, left ventricule volume and contractibility criteries can be exposed reliably. In this study, M- mod echocardiographic examinations of Thoroughbred English (n:40) and Arabian (n:40) horses, aged between 2-5 years, still racing in Turkey Jokey Club Veli Efendi Hippodrome, had been taken. Thorough the guidance of 2- D M-mod echocardiographic measurements had done in 4 standard transducer positions; musculus papillaris (TP- I), chordae tendinei (TP- H), mitral cuspit (TP- m) and aortic root (TP- IV) levels and echocardiographic parameters such as; internal heart diameters (left and right ventricule end-diastolic and end-sistolic internal diameters, left atrium end- diastolic internal diameters, aortic root end-diastolic internal diameters), myocardial thicknesses (interventriculer septum and left ventricule posterior wall myocardial thicknesses), wall amplitudes (interventriculer septum and left ventriculer posterior wall amplitudes), mitral and aortic cuspits (CE amplitude, CA amplitude, DE amplitude, DE- slope and EF- slope), left ventriculer volume (end-diastolic and end-sistolic volumes, stroke volume) and left ventriculer contractibility criteries (cardiac out-put, ejection fraction, fractionel shorteining, circumferantial fibril shorteining velocity) had determined. Data averages (X) and standart deviaton (Sx) of the groups were evaluated using the variance anlyses method and the Tukey test was used for multiple comparisons.