Entansif koşullarda yetiştirilen yumurtacı tavuklarda ve besi kuzularında gözlenen anormal davranışlar
The abnormal behaviours observed on layers and fattening lambs managed in intensive conditions
- Tez No: 118777
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
BÖLÜM 7. ÖZET 7.1. Yumurtacı Tavuklar Üzerinde Yapılan Araştırma (DENEME 1) Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tavukçuluk Ünitesinde yürütülen bu araştırmada, kafeslerde barındırılan yumurtacı tavuklarda yeni kafes grupları oluşturmaya verilen davranışsal tepkiler araştırılmış; kafes grubu, gözlem periyodu ve gözlem gününün sergilenen davranışlar üzerindeki etkisi saptanmıştır. Araştırma için gerekli veriler 6'sı yeni, 6'sı daha önce oluşturulmuş 4'er adet yumurtacı tavuk (Lohmann LSL) barındıran 12 adet kafeste 48 adet tavuktan elde edilmiştir. Hayvanlar gözlem günlerinde kameraya çekilmiş, daha sonra bu görüntüler time-sampling metodu kullanılarak değerlendirilmiştir. 60Araştırmada kafes grubunun (Eski-Yeni) yem tüketme, tüy temizleme, yatma dikilme ve agresif gagalama davranışları üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Agresif gagalama hariç ele alınan davranış özellikleri üzerine gözlem günü ve gözlem periyodunun etkisi önemli bulunmuştur. Gözlem gününün agresif gagalama davranışı üzerindeki etkisi önemli, gözlem periyodununki ise önemsiz bulunmuştur. Yeni kafes grubunda 15 dakikalık gözlem periyodunda kafes ve hayvan başına 0,10 agresif gagalama davranışı saptanırken, eski kafes grubunda bu değer 0,06 olarak tespit edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgular, yumurtacı tavukların işletme koşullarına bağlı olarak yer değiştirilmesi veya kafeslere yeni tavuk ilaveleri sonucu oluşturulan yeni kafes gruplarında agresyonun yükseldiğini ortaya koymaktadır. 7.2. Besi Kuzuları Üzerinde Yürütülen Araştırma (DENEME 2) İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Araştırma Çiftliği Koyunculuk Ünitesi'nde yürütülen bu araştırmada, besiye alınan Melez Kesim Kuzuları [Fn (Siyah Başlı Alman Etçi Koyunu X Merinos) X Fi (Sakız X Kıvırcık)] 61ile Kıvırcık kuzuların entansif yetiştirme koşullarına verdikleri davranışsal tepkiler karşılaştırılmış, genotipin, cinsiyetin ve gözlem periyodunun sergilenen davranışlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma için gerekli veriler, 2-2,5 aylık yaşta sütten kesilmiş 10 baş (5 erkek+5 dişi) Kıvırcık kuzu ile 10 baş (5 erkek+5 dişi) Melez Kesim Kuzusundan elde edilmiştir. Gözlemler iki kişi tarafından time-sampling metodu kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada, genotipin yem tüketme, altlığa yönelim, ruminasyon, yatma, oral sterotipik davranışlar (OSD) ve hayvana yönelik davranışlar üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Anormal davranışlar olarak değerlendirilen yapağı yeme ve oral sterotipik davranışlar bakımından cinsiyetler arasında önemli farklılıklar saptanmamıştır. Aynı davranışlar açısından Kıvırcık kuzularla melez kesim kuzuları arasında ise istatîstîki yönden önemli farklar belirlenmiştir. Kıvırcık kuzularda yapağı yeme ve oral sterotipik davranışlar Melez Kesim Kuzularına göre sırasıyla %48 ve %27 oranında daha az gerçekleşmiştir. Erkek kuzularla dişi kuzular arasında altlığa yönelim, ruminasyon ve yatma davranışları bakımından önemli farklılıklar belirlenmiştir. Erkek kuzuların yetiştirme ortamında daha aktif oldukları saptanmıştır. 62Gözlem periyodunun, yem tüketme, su içme, ruminasyon, yatma, dikilme, oral sterotipik davranışlar ve hayvana yönelik davranışlar üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen bulgular, Melez Kesim Kuzularının grup yetiştirme koşullarında stres göstergesi olarak görülen anormal davranışları Kıvırcık kuzulara göre daha fazla sergilediklerini ortaya koymaktadır. Buda Kıvırcık kuzuların grup yetiştirme koşullarına daha uyumlu olduklarını göstermektedir. 63
Özet (Çeviri)
BOLUM 8. SUMMARY The Abnormal Behaviours Observed on Layers and Fattening Lambs Managed in Intensive Conditions 8.1. Investigation on Layers (Experiment 1): In this study, which was carried out in the Laying Hen Breeding Unit of Agriculture Faculty of Tekirdağ, University of Trakya, the behavioural reactions to new cage grouping of the layers housed in cages were investigated and the cage group, observation period and observation day effects on the behaviours displayed were determined. The data were collected from 48 layers in 12 cages. Six cages were newly formed and six cages were formed before. There were four layers (Lohmann LSL) in each of the cages. The animals were recorded by a camera in the observation days and these visions were investigated by time-sampling method later. 64In the study the effect of cage group (Old-New) on the behaviours of eating, preening, lying, standing and aggresive pecking was found to be significant. The effects of observation day and observation period were significant on the behaviour characteristics other than aggressive pecking. The effect of observation day was significant on aggressive pecking behaviour, however, the effect of observation period was not significant. In a 15 minutes observation period, aggressive pecking behaviour was observed 0,10 per cage and animal in the new cage group while it was 0,06 in the old cage group. The results of this study show that aggression raises in new cage groups formed by the place changing of hens or new hen adding to the cage, according to the changing situations of the management. 3.2. Investigation on Fattening Lambs (Experiment 2): In this study which was carried out in the Sheep Breeding Unit of Education and Experiment Farm of Istanbul University Faculty of Veterinary Medicine, the behavioural responses of crossbred slaughter lambs [Fm (German Black Headed Mutton Sheep x Merino)x Fi (Chios x Kıvırcık)] to intensive 65breeding conditions were compared with Kıvırcık lambs and the effects of genotype, sex and observation period on the behaviours displayed were investigated. The data were collected from 10 (5 male + 5 female) Kıvırcık and 10 (5 male +5 female) crossbred slaughter lambs which were weaned at the age of 2-2,5 months. The observations were done by two persons by time-sampling method. In the study, the effect of genotype was found significant on the behaviours of feed consumption, activities towards the bedding material, rumination, lying, oral stereotypic behaviours (OSB) and behaviours towards animal. The differences between the sexes, in terms of wool eating and oral stereotypic behaviours which are regarded as abnormal behaviours were not found significant. For the same behaviours the differences between the Kıvırcık and crossbred slaughter lambs were found to be statistically significant. The behaviours of wool eating and oral stereotypic behaviours in Kıvırcık lambs were 48% and 27% less than the crossbred slaughter lambs, respectively. a Significant differences in terms of the activities towards the bedding material, rumination and lying behaviours were determined between the male 66and female lambs. It was seen that the male lambs were more active in the breeding area. The effect of observation period was found significant on eating, drinking, rumination, lying, standing, oral stereotypic behaviours and behaviours towards animal. The results of this study show that the crossbred slaugter lambs displayed the abnormal behaviours which are the signs of stress in group breeding conditions more than Kıvırcık lambs. This shows that Kıvırcık lambs can adopt to group breeding conditions better. 67